Oboren dron /

SAD i Iran u verbalnom ratu: Amerikanci bili u špijunskoj misiji iznad iranskog teritorija?

Image
Foto: AP Images

Trump je prošle godine povukao SAD iz međunarodnog nuklearnog sporazuma s Iranom iz 2015. godine

20.6.2019.
17:13
AP Images
VOYO logo

Iran i SAD nastavili su u četvrtak verbalni rat nakon što je Iran oborio američku vojnu bespilotnu letjelicu tvrdeći da je bila u špijunskoj misiji iznad njegova teritorija, dok Washington tvrdi da je letjelica oborena u međunarodnom zračnom prostoru i da napad nije bio ničim isprovociran.

Incident je raspirio strahove od šireg vojnog sukoba na Bliskom istoku dok američki predsjednik Donald Trump provodi kampanju izoliranja Irana zbog njegovog nuklearnog i balističkog programa i uloge u regionalnim ratovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump je u objavi na Twitteru osudio iranski potez, rekavši da je ta zemlja "napravila vrlo veliku pogrešku".

Najnoviji incident

Iz Moskve je predsjednik Vladimir Putin upozorio da bi američko pribjegavanje sili protiv Irana bila "katastrofa".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je najnoviji incident u nizu njih na području Zaljeva, ključnoj arteriji za globalnu opskrbu naftom, od sredine svibnja uključujući napade na šest naftnih tankera i čini se da Teheran i Washington nezaustavljivo klize u rat, ocjenjuje Reuters.

Iran niječe da je umiješan u bilo koji od tih napada, no globalni strah da bi novi rat na Bliskom istoku mogao poremetiti opskrbu naftom podigao je njezinu cijenu koja je u četvrtak skočila na 63 dolara po barelu, što je povećanje od oko 3 posto.

Sepah News, portal iranske Revolucionarne garde objavio je da je "špijunski" dron oboren iznad južne iranske pokrajine Hormozgan.

Korišten projektil iranske proizvodnje

Poluslužbena agencija Fars objavila je da je korišten projektil "3 Khordad" iranske proizvodnje, koji je Iran predstavio prije pet godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki dužnosnik rekao je da je oborena letjelica MQ-4C Triton američke mornarice i to u međunarodnim vodama Hormuškog tjesanaca.

Mornarički kapetan Bill Urban, glasnogovornik američkog Središnjeg zapovjedništva, rekao je da iranske tvrdnje da je letjelica letjela iznad iranskog teritorija nisu istinite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je bio neisprovocirani napad na američku opremu za praćenje u međunarodnom zračnom prostoru", rekao je. 

Dodao je da je letjelica oborena iznad Hormuškog tjesnaca oko 23,35 sati GMT, što je rano ujutro po lokalnom vremenu u Zaljevu.

Isključen identifikacijski transporder

Neovisna potvrda lokacije letjelice kada je oborena još ne postoji. Nije poznato niti je li nosila oružje.

Revolucionarna garda priopćila je da je na letjelici bio isključen identifikacijski transponder što je "kršenje pravila zračnog prometa te da se kretala u potpunoj tajnosti" kada je oborena, prenijela je iranska državna televizija IRIB.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iransko ministarstvo vanjskih poslova osudilo je, kako tvrdi, povredu iranskog zračnog prostora i upozorilo na posljedice takvih "ilegalnih i provokativnih" djela.

Obaranje drona je "jasna poruka"

Brigadni general Hosein Salami, glavni zapovjednik Revolucionarne garde, upozorio je da se ne poduzima bilo kakva agresija i poručio da je obaranje drona "jasna poruka" iranskom najvećem neprijatelju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naš zračni prostor naša je crvena linija i Iran je uvijek žestoko odgovarao i odgovarat će bilo kojoj zemlji koja povredi naš zračni prostor", rekao je Ali Šamhani, tajnik Vrhovnog nacionalnog vijeća sigurnosti za iransku agenciju Tasnim.

Trump je prošle godine povukao SAD iz međunarodnog nuklearnog sporazuma s Iranom iz 2015. i ponovno mu uveo sankcije.

Iran je u ponedjeljak zaprijetio da će za 10 dana prekršiti ograničenja koja se odnose na obogaćivanje urana, a Washington je najavio slanje još 1000 vojnika na Bliski istok, uz 1500 najavljenih nakon napada na tankere u svibnju.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo