200.000 maloljetnika njeguje nepokretne roditelje

Kad roditelji obole od multiple skleroze, pate od reumatskih oboljenja ili raka, maloljetna djeca teško više da mogu voditi, kako se to inače kaže, život na kakav imaju pravo.

4.9.2012.
11:18
VOYO logo

Najnovije istraživanje Sveučilišta Witten/Herdecke otkrilo je da u Njemačkoj ima 200.000 maloljetnika koji kod kuće njeguju svoje kronično bolesne roditelje.

Kad ljudi kronično obole i svakodnevno trebaju pomoć, ne dolazi u svakom slučaju patronažna sestra ili neka druga pomoć u kuću, već ih njeguju njihova maloljetna djeca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovisnost o drugima

Tako je i u slučaju 44-godišnje Astrid. Majka dviju kćeri, izučena liječnička asistentica, oboljela je od multiple skleroze. Kad joj je liječnik rekao dijagnozu te objasnio kako će se bolest razvijati, bila je šokirana: "Imala sam osjećaj da mi tlo propada pod nogama. Najgore mi je bilo to što ću biti ovisna o tuđoj pomoći i što se neću moći brinuti sama o svojoj obitelji."

Njoj je jasno da od sad bez pomoći svoje starije kćeri ne može izaći na kraj. Najviše se bojala mogućnosti da ne bi više mogla zajedno živjeti sa svojim kćerima u svom stanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto igre, njega bolesnog roditelja

Do sad se o ovakvoj skupini djece koja njeguju svoje ukućane u Njemačkoj malo znalo. Suradnici Instituta za pomoć drugima Sveučilišta Witten/Herdecke proveli su istraživanje po cijeloj Njemačkoj nad 200.000 maloljetnika koji su na sebe preuzeli odgovornost da vode brigu o svojim kronično oboljelim roditeljima. Ta djeca, kaže za Deutsche Welle Sabine Metzing-Blau sa Sveučilišta Witten/Herdecke "rade sve što inače rade i odrasle osobe koje vode brigu o nemoćnim ukućanima". Tu spada i pomoć pri kretanju i pri njezi tijela. Osim toga, brinu se i o tomu da njihovi bolesni roditelji uzimaju lijekove te im vidaju rane. Nerijetko uz to vode i kućanstvo, brinu se o mlađoj braći i sestrama te tako preuzimaju na sebe puno odgovornosti.

Obitelji se izoliraju

Bolesni roditelji, ustanovila je Sabine Metzing-Blau, strašno se boje zatražiti pomoć izvana. Strah ih je da će im u tom slučaju biti oduzeta djeca, što onda često vodi do toga da se izoliraju i nikom ništa ne govore. Metzing-Blau upozorava da kućni liječnici sve vide, ali da ne smatraju da je problem što se djeca brinu o roditeljima, a ne službe za njegu nemoćnih. Zbog toga je Institut za tuđu pomoć Sveučilišta Witten/Herdecke otvorio posebnu stranicu na internetu, na kojoj se pogođena djeca ali i roditelji mogu javiti i razmijeniti svoja iskustva. Osim toga, na toj se stranici mogu naći i ponude projekata za pomoć osobama koje se nađu u takvoj situaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo