Ljubljana europski prvak /

S otpadom nema šale: Razdvajaju 70 posto otpada, od biootpada su napravili biznis, a to nije sve!

Cilj im je do 2025. odvajati 75 posto odpada, a Hrvatska se samo želi maknuti s dna europske ljestvice

22.2.2019.
7:05
VOYO logo

Po razdvajanju otpada Zagreb je zadnji u Europskoj uniji, a prva je Ljubljana.

150 kilometara dalje od Zagreba, sa smećem je priča posve drukčija jer naši susjedi razdvajaju 70 posto otpada. Ono što je u Zagrebu tek počelo sramežljivim dijeljenjem prvih kanti u nekoliko naselja, Ljubljana radi već 7 godina. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od Zagreba, Ljubljana sa smećem zna i ima gdje. Bilo da se radi o miješanom, glomaznom ili biootpadu. Sve završava u jednom centru, ali u odvojenim pogonima.

Tamo se prikuplja i prerađuje 40 posto smeća iz cijele Slovenije. Najmoderniji je u Europi i nalazi se samo 3 i pol kilometra od centra grada i 700 metara od četvrti u kojoj živi predsjednik Pahor i bivši premijer Cerar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Centar za gospodarenje otpadom otvoren prije 3 godine

Što znači da smrada iz tog Centra za gospodarenje otpadom - nema. Otvoren je prije tri godine, a koštao je 155 milijuna eura. Većina - iz europskih fondova. No, i puno prije nego što je otvoren Slovenci su ozbiljno krenuli s odvajanjem otpada.

"2006. smo počeli s odvajanjem, a 2010. smo došli na 20 posto odvojenog otpada. I došli do 70 posto", kazao je Igor Petek, zamjenik direktora komunalnog društva Snaga.

Glavni grad Hrvatske tek je sad na 20 posto. U sklopu Centra je i reciklažno dvorište u kojem je stalno gužva. Dnevno ga posjeti oko 800 građana.

"Vozim otpad od stare kuće jedno dva sata", kazao je Andrej Vidic iz Ljubljane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sve ide u svoju kutiju. Drvo, tvrda plastika, meka plastika, građevinski materijal. Što ste dovezli sad? Svega po malo, a sada moram to sortirati", rekao pak je Petar.

Napravili biznis od biootpada

Kod njih to izgleda jednostavno, a kod nas tako komplicirano. Dok Zagreb tek nabavlja kante za odvajanje biootpada na kućnom pragu i ne zna gdje će s njim jer kompostanu nitko ne želi, oni su od biootpada napravili biznis. Pretvaraju ga u kompost i prodaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako su pogoni dobro napravljeni nema što smrditi. Moraju biti ugrađene sve mjere da ne smrdi. Tu radite kompost? Da, prve klase i to se prodaje", kazao je Petek.

Da s otpadom kod njih nema šale vidi se i u centru grada gdje se na 67 lokacija nalaze podzemni spremnici.

Podzemni spremnici riješili problem pretrpanih kontejnera

Problem pretrpanih kontejnera riješili su s podzemnim spremnicima koji funkcioniraju uz pomoć personalizirane kartice koja se samo prislone. Imaju ih svi stanovnici centra grada. Svako bacanje smeća se bilježi, a na kaju mjeseca računi stižu na naplatu.

"Naviknuli smo se, nije teško. Oko 30 eura na mjesec za nas četvero", rekao je Edo Potočnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Četvero nas ima u stanu i svatko da još pet eura za smeće pored svih troškova koje imamo", kazao je Matijaž.

Dakle, besplatno se u Ljubljani odlaže papir, staklo, plastika i ambalaža, a miješani i komunalni otpad i biootopad se posebno naplaćuju. Po savjete kod susjeda dolaze i delegacije iz cijele Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kod nas je to tako bilo, mi smo jako puno komunicirali, uveli jednostavno odvajanje, da se može što brže odvajati i tek na kraju smo uradili ovu tvornicu", kazao je Petek.

I dok je njihov cilj 2025. godine odvajati čak 75 posto otpada, naš je maknuti se s dna europske ljestvice.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo