Ruska središnja banka prognozirala je da će se gospodarstvo zemlje ove godine smanjiti između 4 i 6 posto te 2023. između 1 i 4 posto, prije nego što se vrati na pozitivan rast 2024. Ministarstvo financija prošlog je mjeseca priopćilo da je gospodarstvo palo za 4 posto u drugom tromjesečju, nakon rasta od 3,5 posto u prethodna tri mjeseca. Ovaj pad je znak da sankcije bez presedana, koje su nametnule EU, SAD i druge zemlje koje podržavaju Ukrajinu, počinju davati rezultate, kažu promatrači, javlja Politico.
Sankcije usmjerene na ruski izvoz enerenata dovele su do porasta cijena energije, što je djelomično ublažilo učinak sankcija, zajedno s hitnim mjerama Moskve usmjerenim na održavanje jake valute. No zabrane isporuka tehnologije zaustavile su proizvodnju, a pad će se vjerojatno nastaviti 2023., budući da krajem godine stupa na snagu zabrana EU-a na izvoz većine ruske nafte, što će ograničiti prihode od vrste izvoza koja je bila spas za rusku ekonomiju.
Rusi podnijeli tužbu europskom Sudu pravde
Kijevska škola ekonomije nedavno je napisala da kada ruski prihodi od nafte i plina padnu, "Rusija će se tada suočiti s teškim izborom između visoke inflacije i strože politike. U oba scenarija, njezina sposobnost da održi svoje gospodarstvo i nastavi svoju agresiju u Ukrajini bit će znatno narušena".
Ruski nacionalni depozitar za nagodbu u petak je podnio tužbu Sudu pravde EU-a u Luksemburgu tražeći ukidanje sankcija koje je blok nametnuo, tvrdeći da su "nezakonite i neopravdane" te da su, kao posljedicu, "međunarodni ulagači patili." Rusija je već ušla u tehničku fazu propuštanja roka za isplatu obveznica u lipnju, navodeći kao razlog višu silu i tvrdeći da je nesposobnost plaćanja nastala zbog zapadnih sankcija.