RUSKI HAKERI KRIVCI ZA JEDAN OD NAJOPASNIJIH MITOVA DANAŠNJICE? /

Nova studija pokazala da kreiraju problem koji muči i Hrvate

Image

Botovi i trolovi koriste taktiku sličnu onoj koju su koristili tijekom američkih predsjedničkih izbora 2016. godine kako bi stvorili sukob i širili dezinformacije o cjepivima

26.8.2018.
16:58
VOYO logo

Botovi s društvenih medija i ruski trolovi šire dezinformacije o cjepivima na Twitteru, navodi novo istraživanje, koje tvrdi kako znatnu količinu on-line rasprava o cjepivima mogu generirati botovi i trolovi s ciljem stvaranja sukoba, kaže se u istraživanju koje je provelo Sveučilište George Washington (GW), piše Mirror.

Image
RUSKI HAKERI UDARILI NA AMERIČKE KONZERVATIVCE: /

Fancy Bear napao je utjecajne organizacije, a za to su imali i dobar razlog

Image
RUSKI HAKERI UDARILI NA AMERIČKE KONZERVATIVCE: /

Fancy Bear napao je utjecajne organizacije, a za to su imali i dobar razlog

Kreiranje umjetnih rasprava

U istraživanju je otkrivena taktika koja je slična onoj primjenjenoj tijekom američkih predsjedničkih izbora 2016., a neki tweetovi protiv cijepljenja čak dolaze s istih računa povezanih s Rusijom. "Dok botovi šire poruke proziv cijepljenja, ruski trolovi unose razdor i neslogu", zaključuje studija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Velika većina Amerikanaca vjeruje da su cjepiva sigurna i učinkovita, no pogled na Twitter stvara dojam kako se o tome puno raspravlja", kaže David Broniatovski, profesor na GW-u. "Izgleda da puno tweetova koji govore protiv cijepljenja dolaze s računa čije je podrijetlo nejasno. To mogu biti botovi, ljudski korisnici ili 'kiborzi', hakirani računi koje nekad preuzmu i botovi.

"Iako je nemoguće točno znati koliko tweetova generiraju botovi i trolovi, naš saznanja sugeriraj da je značajan dio on-line rasprava o cjepivima možda generireran preko zlokobnih ljudi sa skrivenim motivima."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opasno igranje s procijepljenošću

Tim je pregledao preko 250 tvitova o cjepljenju koje su poslali računi povezani s Internet Research Agency, firmom povezanom s ruskim vlastima, a koju je nedavno optužila američka Velika porota zbog pokušaja utjecanja na predsjedničke izbore 2016. Objavljena je podjednaka količina tvitova koji su zagovarali i pobijali cjepljenje, a obje su vrste koristile polarizirajući jezik koji je povezivao cijepljenje s rasnim i gospodarskim problemima.

"Ovi trolovi koriste cijepljenje kao neku vrstu klina kojim samo produbljuju razdor u američkom društvu", rekao je Mark Dredze, član tima i profesor na Sveučilištu John Hopkins. "No zagovarajući obje strane erodiraju povjerenje javnosti u cjepljenje, na taj način izlažući sve nas riziku zaraznih bolesti. Virusi ne poštuju nacionalne granice."

Problem niske razine procijepljenosti prisutan je i u Hrvatskoj. Nedavna epidemija ospica u Dubrovniku svjedoči kako problem necijepljenja treba shvatiti sasvim ozbiljno

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo