O čemu se točno radi objasnio je vojni stručnjak Boris Rozhin u razgovoru za Radio Sputnik. Prema njegovim riječima militanti za borbu ne uzimaju samo trofejno oružje, već i iznimno modernu vojnu opremu.
Bespilotne letjelice
Koriste tako dronove kao dio elektroničkog ratovanja, te uporabe otrovnih sredstava, izjavio je u petak ruski general, dodajući kako su u Siriji primjećene bespilotne letjelice opremljene eksplozivom. Uočene su u Raqqi tijekom sukoba pripadnika tzv. Islamske drževe i sirijskih demokratskih snaga pod kurdskim vodstvom.
"Teroristi su u sukobima u Siriji počeli koristiti najnovije naoružanje, koje je dio obavještajnog i elektroničkog ratovanja, te ih kombiniraju s otrovima kućne izrade. Bespilotne letjelice najviše se koriste za izviđanje i same napade", kazao je general Igor Korobov tijekom Međunarodnog vojnog foruma.
Čime su dronovi naoružani?
Istovremeno, general Aleksandar Novikov, koji se nalazi na čelu ureda za razvoj bespilotnih letjelica pri Glavnom stožeru ruske vojske, tvrdi kako terorističke skupine u Siriji sve više koriste dronove kamikaze kućne izrade. Uz pomoć njih bacaju improvizirane eksplozivne naprave i granate.
Taktika iz Iraka
Rozhin pojašnjava da dronovi tajnim kanalima kojima se naoružavaju teroristi stižu u Siriju. Ta taktika već je viđena tijekom rata u Iraku, gdje su teroristi uz standardno naoružanje posegli i za modenim tehnologijama koje koriste njihovoj borbi.
Rusija je već poslala opremu kojom se može suprotstaviti dronovima, odnosno kojima ih se može presresti i ometati let.