Danas su na konferenciji za novinare u Ministarstvu obrane Ruske Federacije javnosti predočeni navodni dokazi o projektilu kojim je malezijski Boeing 777 na letu MH-17 iz Amsterdama u Kuala Lumpur bio oboren iznad Donjecka u Ukrajini 17. srpnja 2014. godine.
Poginulo je svih 298 putnika i članova posade, a ukrajinske vlasti tada su optužile ruske pobunjenike da su raketom srušili zrakoplov, a posredno i Moskvu koja je snabdijevala pobunjenike naoružanjem. Rusija je sve vrijeme odbacivala te optužbe, a danas su predstavili i podatke za koje su istaknuli da dokazuju neutemeljenost optužbi iz Kijeva.
"Jedinica koja je čuvala raketu sudjelovala u operacijama"
"Bit će vam predstavljeni podaci koji dokazuju neosnovanost optužbi da je u tu tragediju bio umiješan samohodni protuzračni raketni sustav Buk koji je navodno pripadao ruskoj 53. protuzračnoj raketnoj brigadi", kazao je na početku konferencije za novinare načelnik glavne raketno-artiljerijske uprave Oružanih snaga Rusije Nikolaj Paršin.
On je kazao da je raketa kojom je prije četiri godine oboren malezijski zrakoplov bila proizvedena 1986. godine i poslana u ukrajinski dio Sovjetskog Saveza i da nikada više nije vraćena u Rusiju, a da je jedinica ukrajinske vojske, koja je čuvala raketu, sudjelovala u operaciji u Donbasu, prenose Nezavisne novine.
"Ukazom predsjednika Ukrajine, ova jedinica je preimenovana u 223. protuzračni raketni puk. U ovom trenutku ta se jedinica nalazi u Lavovskoj oblasti te kao i ranije koristi sustave Buk. Zanimljivo je da su jedinice 223. puka, počev od 2014. godine, više puta korištene u takozvanoj antiterorističkoj operaciji u Donjeckoj i Luganskoj oblasti", dodao je Paršin.
Glas sa snimke: "Oborit ćemo još jedan malezijski boeing"
Prema snimkama i fotografijama prikazanima na konferenciji za novinare u ruskom Ministarstvu obrane, na pronađenim ostacima rakete na mjestu pada oborenog zrakoplova utvrđen je njen serijski broj. Raketa je, kažu, proizvedena u jednoj tvornici u Podmoskovlju, a pokazali su osani obrazac motora rakete 9D131 s tvorničkim brojem 8869032. Također je rečeno da su snimci premještanja Buka iz Rusije u Ukrajinu bili krivotvoreni. Novinarima je puštena i audiosnimka razgovora ukrajinskih vojnika na području Odese koja navodno također dokazuje umiješanost Ukrajine u pad zrakoplova na letu MH-17.
"Ako je tako, oborit ćemo još jedan malezijski 'boeing'", kazao je jedan vojnik na toj snimci tijekom razgovora.
Paršin je kazao da međunarodna skupina za istragu ove nesreće može dobiti na uvid danas predstavljene dokumente te je dodao kako se boji da će ukrajinska strana uništiti dokumentaciju o raketi.