Sa šest milijuna sljedbenika, mormoni su manjina u SAD-u i žive uglavnom na Zapadu. Mitt Romney je prvi mormon koji je došao tako blizu izboru za predsjednika SAD-a.
No, Amerikanci općenito malo znaju o Mormonskoj crkvi i mnogi se pitaju kako bi ona mogla utjecati na političkog čelnika iz njihovih redova, piše Jerome Socolovsky iz VOA News.
Zna se da muškarci moraju proći misionarski posao. Ta je obuka obavezna za svakoga, te je sam Romney kroz nju prošao kad je bio mlad.
Sam Romney je tek nedavno dopustio nekolicini reportera da uđu u njegovu crkvu. Mormoni misle da je tajnovit oko svoje vjere jer se boji da će je kritičari iskoristiti protiv njega. "Mormonizam je laka meta", kaže izdavač mormonske literature Tom Kimball.
U ranim 1830-ima, osnivač crkve Joseph Smith je tvrdio kako je dobio misiju da obnovi ranu kršćansku crkvu, te je propovijedao teologiju po kojoj se ljudi mogu uzdići poput Boga. Objavio je Mormonovu knjigu, u kojoj tvrdi da se Isus nakon uskrsnuća ukazao ostacima izgubljenih izraelskih plemena. Rajski vrt je Smith postavio u današnji Missouri.
Nema povijesnih podataka koji bi poduprli ove tvrdnje, a rana povijest crkve u kojoj je poligamija bila dozvoljena do 1890. godine, posebno su često na meti kritičara.
Iako je mormonizam danas jedna od najbrže rastućih vjera s 14 milijuna sljedbenika, uključujući onih 6 milijuna u SAD-u, ankete posljednjih godina su pokazale da Amerikanci posljednjih godina pozicioniraju mormonizam s islamom na dnu ljestvice dragih im vjera.