Nakupine dezinfekcijskih maramica, tekstila, respiratornih maski i silikonskih rukavica uzrokovale su začepljenje središnjeg uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Stoga su Zagrebačke otpadne vode apelirale na građane i građanke da ne bacaju sanitetski otpad u zahod. Također, u posljednje vrijeme na javnim površinama primjećuje se i sve veća količina iskorištenih jednokratnih maski i rukavica, a takvo neodgovorno ponašanje građane bi moglo skupo stajati.
Posebno velik problem predstavljaju kirurške maske, kojih na
javnim površinama ima najviše, a kako navodi Plastick Attack
France, za njihovu je razgradnju u prirodi potrebno i do 450
godina. Sve je više onih koji smatraju da bi neodgovorno
ponašanje građana trebalo sankcionirati, a najnoviji primjer
dolazi iz Francuske.
Eric Pauget (Les Républicains - LR),
zastupnik departmana Alpes-Maritimes u francuskoj Nacionalnoj
skupštini, kao mjeru za sprječavanje neodgovornog bacanja
zaštitnih rukavica i maski je predložio uvođenje novčane kazne u
visini od 300 eura smatrajući da bi visoka novčana kazna
mnoge navela na odgovornije ponašanje, piše
Ekovjesnik.
Francusko zakonodavstvo trenutno predviđa novčanu kaznu u visini od 68 eura za svakoga koga se uhvati u onečišćenju javnih površina i okoliša, no Pauget smatra kako to nije dovoljno velik iznos te predlaže da se za identifikaciju počinitelja koristi video nadzor.
Tamošnje Ministarstvo ekološke tranzicije i solidarnosti svjesno je ovog problema te je objavilo preporuke za korištenje i pravilno odlaganje zaštitnih maski i rukavica. Nakon skidanja bi ih trebalo staviti u odgovarajuću vrećicu za smeće koju bi zatvorenu trebalo čuvati tijekom sljedeća 24 sata. Vrećica bi se zatim trebala baciti s ostatkom miješanog komunalnog otpada i ne smije se odložiti u žute spremnike koji služe za odvojeno prikupljanje plastičnih boca, višeslojne i metalne ambalaže te papira i kartonske ambalaže.