Njezina neželjena trudnoća izazvala je žestoke polemike i izvan granica zemlje jer joj nije bio dozvoljen pobačaj koji je u toj većinski katoličkoj zemlji zakonom zabranjen.
Komisija "blagoslovila" trudnoću
Obavljanje pobačaja u Paragvaju dozvoljeno je jedino u slučaju kada je život trudnice ugrožen. Posebna komisija sastavljena od liječnika, psihologa i pravnika utvrdila je u slučaju 11-godišnje Paragvajke da joj zdravlje i život nisu bili ugroženi trudnoćom.
Brojne građanske udruge i organizacije za zaštitu ljudskih prava zgrožene su ovim slučajem.
"Vrijeme će pokazati koliko će ovo teško iskušenje ostaviti psihičkih i fizičkih posljedica na djevojčicu", izjavila je Reutersu Erica Guevara iz Amnesty Internationala.
Svake godine zatrudni 600 djevojčica
Guevara smatra da bi ovakvi slučajevi mogli postati uobičajeni ako Paragvaj ne poduzme nešto po pitanju zaštite žrtava seksualnog nasilja, ali i pobačaja, dostupnosti kontracepcijskih sredstava i edukacije o seksualnim i reproduktivnim pravima.
U toj zemlji s nešto manje od sedam milijuna stanovnika, svake godine u prosjeku zatrudni čak 600 djevojčica mlađih od 14 godina, najčešće kao posljedica silovanja.
Inače, očuh djevojčice optužen je za silovanje i čeka suđenja, dok je protiv njezine majke podignuta optužnica zbog zanemarivanja djeteta.