U Parizu se ispisuje povijest. Prijedlog globalnog klimatskog sporazuma predstavljen je nakon puna dva tjedna iscrpljujućih razgovora. Olakšanje za čelnike 196 zemalja, koji zajednički pokušavaju usporiti katastrofalne posljedice zagrijavanja planeta.
"12. prosinca 2015. postaje povijesni datum za čovječanstvo. Na ovaj dan poslali smo važnu poruku. Rijetko kad dobijete priliku promijeniti svijet, a to je upravo ono što mi sada činimo. Iskoristimo tu priliku i dajmo našem planetu šansu za bolji život", naglasio je francuski predsjednik Francois Hollande.
Glavni cilj je orgraničiti rast globalne temperature na manje od dva stupnja Celzija, ali i uložiti sto milijardi godišnje u zemlje u razvoju.
"Nitko ne može samostalnim djelovanjem postići uspjeh. Moramo ga ostvariti zajedno. Ovo je povijesna prekretnica. Naš planet ostaje bez daha i računa na sve nas", istaknuo je Laurent Fabius, francuski ministar vanjskih poslova.
"Gledajući dvoranu vidim pozitivnu reakciju, ne čujem primjedbe, sporazum iz Pariza za klimu je usvojen", rekao je predsjednik COP21 Laurent Fabius, čime je potaknuo nazočne u dvorani na višeminutno odobravanje pljeskom, kaže France Presse.
Prihvaćajući dokument od 31 stranice zemlje su se obvezale da će ograničiti prosječno globalno povećanje temperature na manje od 2 stupnja Celzija, navodi dpa.
Reuters kaže da su zemlje na konferenciji u Parizu prihvatile međunarodni sporazum usmjeren na preobrazbu gospodarstva utemaljenog na fosilnim gorivima i usporavanje globalog zagrijavanja.
Pozdravljen kao prvi globalni klimatski sporazum koji obvezuje kako bogate tako i siromašne zemlje na zauzdavanje rasta emisija stakleničkih plinova koji se krive za zagrijavanje planeta on postavlja ključni dugoročni cilj uklanjanja emisija stakleničkih plinova koje proizvodi čovjek u ovome stoljeću.
Solidarnost s planetom pokazuje se i na ulicama Pariza. Tisuće aktivista zahtijeva brzu akciju vladajućih upozoravajući ih da pritom ne prelaze crvenu liniju.
Klimatski sporazum ispisan na svega 20 stranica budućim generacijama trebao bi osigurati čišći i bolji život, a na snagu će stupiti 2020.