Deseci tisuća dokumenata sadrže osobne podatke militanata iz cijelog svijeta koji su podnijeli zahtjev za pristupanje Islamskoj državi. Popis uključuje džihadiste Bosne i Hercegovine i Kosova, ekskluzivno otkriva Sky News.
Podaci uključuju imena, adrese, brojeve telefona i podatke za kontaktiranje obitelji. Džihadisti su morali odgovoriti na 23 pitanja kako bi mogli pristupiti toj terorističkoj organizaciji. Upitnik podsjeća na obrazac prijave na posao.
Zaman Al Wasl, sirijski pro-oporbeni portal, objavio je dio dokumenata, sažeo podatke i preveo ih s arapskog. Iz Kosova su vjerojatno prijavljena 23 kandidata, a iz BiH petorica.
Borci ili mučenici
Većina regruta je iz arapskih zemalja, dvije trećine su Saudijci, Tunižani, Marokanci i Egipćani. Do 25 posto džihadista su Saudijci. Najbrojniji ne-arapi su Turci, a potom Francuzi. Tek 1.7 posto su Sirijci, a samo 1.2 posto Iračani. Ipak, spekulira se da su Iračani i Jordanci glavni IS-ovci u područjima oko Mosula i Ramadija u Iraku.
Novi borci morali su navesti ime osobe koja im je preporučila pristupanje IS-u. Novaci su morali navesti i iskustvo na bojnom polju ako su ga imali, svoje vojne vještine, zemlje kroz koje su putovali i znanje o islamskoj kulturi. Morali su navesti i žele li biti obični borci ili 'mučenici', točnije bombaši samoubojice.
Podaci o 122 terorista na arapskom mogu se pronaći ovdje.
Na listi poznati rapper, punkerica...
Na listi su i neka imena poznata javnosti. Među njima je engleski rapper Abdel Bary, 26-godišnjak iz Londona koji je pristupio IS-u 2013. godine, nakon posjeta Libiji, Egiptu i Turskoj. Ne zna se gdje je sada, javlja RT.
Na listi je i ubijeni , šef sektora za medije IS-a koji je zajedno sa svojom suprugom, bivšom punk glazbenicom Sally Jones, palnirao napad u Britaniji.
Na popisu je i Reyaad Khan iz Cardiffa, koji se pridružio IS-u 2013. godine. Pojavljivao se u propagandnim videima. Kasnije je ubijen.
Europom šeta 5.000 džihadista
No, najveća vrijednost objavljnih dokumenata su podaci o džihadistima za koje se do sada nije znalo. Na popisu su militanti iz Britanije, sjeverne Europe, Bliskog Istoka, sjeverne Afrike, SAD-a i Kanade. Mnogi s popisa su neopaženo ulazili i izlazili iz militantnih baza u Jemenu, Sudanu, Tunisu, Libiji, Pakistanu i Afganistanu, a potom se vraćali kućama u zapadne zemlje.
Neki telefonski brojevi i sada su aktivni. Neke brojeve koriste članovi obitelji a neke sami džihadisti.
Europol je prošli mjesec objavio da Europom slobodno šeta 5.000 džihadista. Od početka rata u Siriji 2011. godine, između 25.000 i 30.000 stranih boraca stiglo je u Siriju i Irak. Europa je tako dala oko 21 posto militanata Islamskoj državi i drugim terorističkim organizacijama.
IS se raspada iznutra?
Dokumenti su dospjeli u ruke novinara Sky Newsa na USB driveu. Ukradeni su iz policije IS-a, koju su sami militanti zvali 'SS'. Muškarac koji je ukrao stick je bivši vojnik Slobodne sirijske vojske koji se priključio IS-u. Sam sebe zove Abu Hamed. Napustio je IS koji se, kaže, raspada iznutra. Novinar se našao s njime u Turskoj. Kazao je da organizacija napušta svoju bazu u sirijskoj Raki te da se seli u srednju pustinju Sirije,ve a potom će u Irak, gdje je organizacija i nastala.
Tvrdi da u stvarnosti Islamska država, kurdski YPG i sirijska vlada Bašara al Asada rade zajedno protiv umjerene opozicije Sirije.
Upitan misli li da će objava podataka uništiti IS, kazao je: "Inshallah", u prijevodu: "Ako bog da".