Prema novom istraživanju, jedenje loše hrane poput pizza, hamburgera i čipsa može dovesti do curenja zasićenih masti u mozak putem krvotoka te uzrokovati depresiju. Kada masti dospiju u krvotok utječu na dio mozga koji kontrolira naše emocije, hypothalamus i vodi do povećanja simptoma depresije, prenosi Dailymail.
Iako je istraživanje provedeno na miševima, znanstvenici smatraju da rezultati mogu objasniti vezu između depresije i pretilosti. Lijekovi za depresiju manje su učinkoviti kod pretilih osoba, nego kod onih normalne težine. Pretilost je dodatan faktor koji uzrokuje depresiju, za što je krivac prehrana sa visokim udjelom masti, tvrde znanstvenici.
„Ovo istraživanje moglo bi pomoći objasniti kako i zašto je pretilost povezana sa depresijom i kako potencijalno možemo bolje liječiti pacijente.“
Studiju je predvodilo Sveučilište u Glasgowu i objavljeno je u Translational Psychiatry. Analizom prehrane miševa čiji je sastav iznosio do čak 60 posto zasićenih i nezasićenih masti otkriveno je da zasićene masne kiseline putem krvotoka ulaze u mozak. Znanstvenici smatraju da će novi nalazi pomoći u proizvodnji lijekova za depresiju koji su prikladniji pretilim osobama.
„Ovo je prvi put da je itko uočio direktne učinke koje masna ishrana može imati na područja mozga povezanih sa depresijom“, kazao je profesor George Baillie, glavni autor istraživanja.
„Za utjehu često posežemo za masnom hranom i zaista je ukusna, ali govoreći dugoročno, vrlo je vjerojatno da će utjecati na nečije raspoloženje na negativan način.“