RASPADA LI SE PUTINOV MINI-NATO? /

Nekad bliska saveznica počela se distancirati od Rusije, ključni sastanak bio je katastrofičan, a sve je završilo žestokom svađom pred Putinom!

Image
Foto: Profimedia

Pašinjan je u ponedjeljak nagovijestio da bi dvije zemlje tijekom sastanka mogle riješiti barem jedno pitanje

25.5.2023.
17:51
Profimedia
VOYO logo

Armenski premijer Nikol Pašinjan u ponedjeljak je izjavio da bi Armenija mogla izaći iz Organizacije ugovora o zajedničkoj sigurnosti (CSTO) - vojnog saveza šest zemalja s Rusijom na čelu, a koji se uspoređuje s NATO savezom, piše Newsweek.

Pašinjan se tako nastavlja distancirati od Rusije, a njegove primjedbe o bloku najnoviji su primjer javne frustracije koju armenski premijer posljednjih mjeseci izražava prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija i Armenija dugo su bile bliske saveznice, ali do napetosti je počelo dolaziti kada je Pašinjan počeo kritizrati izostanak Putinove podrške u kontinuiranom sporu Armenije sa susjednim Azerbajdžanom. Armenija je, naime, bila u šestotjednom ratu s Azerbajdžanom 2020., a 2021. optužila je Azerbajdžan za premještanje snaga na njezin teritorij te bezuspješno zahtijevala da CSTO osudi taj potez.

Image
USRED SUKOBA S AZERBAJDŽANOM /

Pelosi u posjetu Armeniji poslala jasnu poruku Erdoganu ali i Putinu, teško da će Azeri biti zadovoljni

Image
USRED SUKOBA S AZERBAJDŽANOM /

Pelosi u posjetu Armeniji poslala jasnu poruku Erdoganu ali i Putinu, teško da će Azeri biti zadovoljni

Sastanak u Moskvi

"Ne mogu isključiti mogućnost armenskog de iure povlačenja iz CSTO-a ili zamrzavanja članstva", kazao je Pašinjan tijekom konferencije za medije u ponedjeljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izjave je dao uoči današnjeg ključnog sastanka s azerbajdžanskim predsjednikom Ilhamom Alijevim, a domaćin sastanka bio je upravo Putin. Tom je prigodom Pašinjan nagovijestio da bi dvije zemlje tijekom sastanka mogle riješiti barem jedno pitanje: ispune li se određeni uvjeti, Armenija bi mogla priznati spornu regiju Nagorno-Karabah kao dio Azerbajdžana.

No, na sastanku - katastrofa! Čelnici Azerbajdžana i Armenije su se otvoreno svađali pred ruskim predsjednikom, u prepirci koja je još jednom ukazala na goleme razlike u stajalištima u vezi spornog Nagorno-Karabaha. 

Na sastanku u Moskvi armenski premijer Nikol Pašinjan pokrenuo je pitanje Lačinskog koridora, ceste koja povezuje Armeniju s Nagorno-Karabahom, teritorijem unutar Azerbajdžana s većinski armenskim stanovništvom.

Azerbejdžanski aktivisti su od sredine prosinca blokirali prolaz tom cestom, a Pašinjan smatra da ona mora biti kontrolom ruskih mirotvoraca. Baku je u međuvremenu na koridoru postavio kontrolnu točku. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svađa pred Putinom

„Azerbajdžan je, nažalost, blokirao taj koridor“, rekao je Pašinjan tijekom okruglog stola Euroazijskog ekonomskog vijeća u Moskvi. 

Azerbajdžanski predsjednik Ilham Alijev mu je odgovorio: „Azerbajdžan nije blokirao nikakav koridor. Nema potrebe koristiti ovu platformu za neutemeljene optužbe“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvojica čelnika potom su se svađala nekoliko minuta, dok Putin nije uskočio rekavši da je riječ o osjetljivoj temi. Putin bi kasnije trebao održati trilateralne razgovore s čelnicima dviju država. 

“Sad ćemo imati priliku, kao što smo i dogovorili, o svemu razgovarati mirno, u poslovnoj maniri trilateralnog formata i nadam se da ćemo postići neke dogovore koji će promijeniti situaciju ne samo između Armenije i Azerbajdžana, nego i u regiji, prema putu konstruktivnog razvoja", rekao je Putin. 

„Uvjeravam vas da je to interes svih ovdje, apsolutno svih“, dodao je. 

Armenija i Azerbajdžan su u sukobu već tri desetljeća i vodili su dva rata zbog Nagorno-Karabaha. Posljednjih mjeseci obje strane izražavaju sve veću spremnost da potpišu trajni mirovni sporazum, no sukobi se nastavljaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovakav ishod sastanka nikako neće poboljšati odnos između Pašinjana i Putina. Armenski premijer je u studenom prošle godine naizgled izbjegao Putina tijekom fotografiranja čelnika CSTO-a, koje je uslijedilo nakon što je Pašinjan odbio potpisati deklaraciju CSTO-a. Napetost se intenzivirala u siječnju, kada je Pašinjan najavio da njegova zemlja neće biti domaćin vojnih vježbi pod vodstvom Rusije za CSTO 2023. Svega par dana prije te objave, rusko Ministarstvo obrane priopćilo je da će Armenija biti mjesto ovogodišnjih godišnjih vježbi.

'Vruće-hladno' odnos

Najava o povlačenju iz CSTO-a nije prva te prirode od strane armenskog premijera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pašinjan je u ožujku izjavio da njegova zemlja ne izlazi iz bloka, već da se CSTO povlači iz Armenije. "Moja je procjena da CSTO odlazi iz Armenije voljno ili nevoljko i zabrinuti smo zbog toga", izjavio je Pašinjan tada. Slične komentare armenski je premijer dao i u ponedjeljak kada je izjavio da bi Armenija mogla napustiti blok ako se ništa ne osigura nastavkom njezinog članstva.

Dodao je da bi ostanak u organizaciji mogao biti štetan za njegovu zemlju. "Postane li jasno da je CSTO napustio Armeniju, status članice organizacije - koji ne daje ništa - omest će armenske razgovore o sigurnosti", rekao je Pashinyan. "Mislite li da nam druge zemlje nisu nudile kupnju oružja i vojne opreme?" dodao je. "Naravno da je postojala takva prilika međutim, zatvaranje te mogućnosti uglavnom je objašnjeno članstvom Armenije u CSTO-u."

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov osvrnuo se na Pašinjanove izjave te izjavio da će Rusija nastaviti dijalog s Armenijom o članstvu u organizaciji prije davanja pozitivne ocjene CSTO-a. "Ovo je organizacija koja je više puta pokazala svoju učinkovitost u različitim situacijama. Ima potencijal za razvoj", rekao je Peskov, javlja ruska državna agencija TASS.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo