Moć Aleksandra Lukašenka nakon nedavnih prosvjeda počea je jenjavati u Bjelorusiji, a u prilog tome ide i posljednji u nizu incidenata s kojima se suočio od objave rezultata predsjedničkih izbora gdje je ponovno izabran za predsjednika, a na kojima je navodno pobijedio s 80 posto glasova, piše The Guardian.
Lukašenko je u ponedjeljak posjetio tvornicu u Minsku koja proizvodi vojna vozila, a tijekom posjete radnici su ga dočekali s negodovanjem te mu dovikivali da je lažljivac i da preda ostavku na mjesto predsjednika. Posjet je trebao biti demonstracija njegove moći i činjenice da ga radnici još uvijek podupiru, međutim to nije slučaj.
Na videima koji kruže po internetu i društvenim mrežama, za vrijeme Lukašenkovog govora mogu se čuti uzvici radnika poput: 'Daj ostavku!' i 'Lažljivče!' što ga je vidno uznemirilo, ali nastavio je govoriti. Predsjednik Lukašenko u tvornicu je stigao helikopterom, pretpostavlja se, zbog vlastite sigurnosti.
U svom govoru radnicima rekao je da ne razmatra mogućnost ponovnog održavanja predsjedničkih izbora, nešto što oporba zahtijeva od objave rezultata.
"Pričate o tome da izbori nisu bili pravedni i želite da se održe izbori koji će biti fer. Moj odgovor na to je sljedeće: Imali smo izbore, i dok me ne ubijete, neće biti ponovnih izbora!", poručio je Lukašenko u govoru.
Svjetski čelnici osuđuju nasilne prosvjede
Agencija France Press (AFP) procjenjuje da se na prosvjedima protiv Lukašenka okupilo više od 100 tisuća Bjelorusa, što je jedan od najvećih skupova od neovisnosti zemlje 1991. godine. Lukašenko je na čelu Bjelorusije već 27 godina, a za prosvjede tvrdi da ih organiziraju tajnovite organizacije stranih snaga koje pokušavaju destabilizirati Bjelorusiju te je pitao ruskog predsjednika Vladimira Putina da intervenira. Putin je ponudio Lukašenku da pošalje vojne snage kako bi 'osigurali sigurnost Bjelorusije'.
Bjeloruska oporba pozvala je građane da nastave sa štrajkom nakon masovnih prosvjeda koji su se održali za vikend. U prosvjedima sudjeluju radnici iz svih gospodarskih grana, ali i novinari državne televizije koji tvrde da ih sprječavaju u izvještavanju o masovnim prosvjedima. Nakon što su prosvjedi buknuli, Lukašenko je na prosvjednike poslao policiju koja je intervenirala koristeći silu, a uhićeno je više od 6 700 prosvjednika.
Mnoge zapadne zemlje kritizirale su Lukašenka, a među njima je i britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab. "Nasilje koje se vrši nad prosvjednicima u Bjelorusiji je zastrašujuće. UK ne prihvaća rezultate namještenih predsjedničkih izbora te poziva na temeljitu istragu državnih izbornih tijela", rekao je Raab.
Lukašenko je u ponedjeljak izjavio da je spreman na podjelu moći, odnosno da se ustav promijeni, ali neće to učiniti pod pritiskom ulice i prosvjednika, dok oporbena političarka Svetlana Tihanovskaja poziva na ponovnu uspostavu pravnog sistema koji će omogući transparentne i pravedne predsjedničke izbore.
Čelnici Europske unije (EU) održat će u srijedu izvanredni sastanak o stanju u Bjelorusiji.
(Izvor: ENEX/PL TVN)