Tvornica ima osam ogromnih, sjajnih, ovalnih čeličnih spremnika koje zaposlenici zovu 'jaja za probavu'. Svaki od spremnika sadrži galone crne sluzi koja je konzistentna poput juhe od graška. Dugogodišnji direktor tvornice Jimmy Pynn tu sluz zove 'crnim zlatom', piše npr.org.
Naime, ta crna sluz je izvor obnovljive energije, zahvaljujući bilijunima bakterija koje se nalaze unutar spremnika. Bakterije treba nahraniti tri puta dnevno, a vole i da im je toplo, na oko 37 stupnjeva Celzijevih. "Željeli to priznati ili ne, svi proizvodimo plinove. A zato imamo ove bakterije: da proizvode plinove", objašnjava Pynn.
Bakterije proizvode metan, koji se može koristiti za grijanje domova ili za proizvodnju struje. Zasad se ove bakterije u Brooklynu hrane kanalizacijskom vodom, ali sada im pomalo uvode novu hranu: organske otpatke. Plan je da ova tvornica uskoro preuzme tone organskog otpada iz Brooklyna te ga pretvori u čistu, obnovljivu energiju.
Ove se tehnike već primjenjuju u Europi, Kanadi i Kaliforniji, no za New York je to ogromna operacija koju treba dobro osmisliti. Veliki je izazov razdvojiti organski otpad od ostatka otpada - a prvo će s tom praksom započeti restorani. Naime, u 2015. će svi njujorški restorani i zalogajnice morati prestati slati organski otpad na smetlište - samo što još nije jasno gdje će ga točno slati. Spremnici u Newton Creeku mogu primiti samo dio te količine, pa se sad radi na izgradnji novih kompostana. Najteži i najskuplji dio tog posla je naći prikladne lokacije. A bakterije? One će raditi besplatno, dok god ih hranite, piše npr.org.