PUTINOV SAVEZNIK: /

Amerika je bijesna zbog ruskog odnosa s moćnom zemljom Bliskog istoka; 'Revizionisti surađuju, moramo biti oprezni'

Image
Foto: Profimedia, TASS

Američko ministarstvo obrane upozorava Moskvu i Teheran da pripaze oko suradnje na Bliskom istoku jer bi to dodatno moglo destabilizirati regiju

3.6.2019.
6:58
Profimedia, TASS
VOYO logo

Dok administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa pojačava pritisak na Iran, američko ministarstvo obrane upozorava Moskvu i Teheran da pripaze oko suradnje na Bliskom istoku, jer je riječ o odnosu koji bi mogao dodatno destabilizirati regiju, kako tvrdi visoki dužnosnik Pentagona, piše Foreign Policy.

Dana 30. svibnja, Kathryn Wheelbarger, vršiteljica dužnosti pomoćnika ministra obrane za međunarodne sigurnosne poslove, upozorila je na ruski i iranski utjecaj na Bliskom istoku, rekavši kako obje zemlje imaju "revizionističke ambicije" koje će negativno utjecati na američke partnere u regiji. "Čak i uz razumijevanje povijesnog nepovjerenja između Moskve i Teherana, SAD i regija moraju biti oprezni kada revizionističke sile surađuju", rekla je Wheelbarger te dodala kako pažljivo promatraju taj odnos.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
IRAN DRŽI DO RIJEČI: /

UN potvrdio da se drže glavnih ograničenja nuklearnih aktivnosti

Image
IRAN DRŽI DO RIJEČI: /

UN potvrdio da se drže glavnih ograničenja nuklearnih aktivnosti

Nepouzdan i neiskren partner

Također je oštro kritizirala Rusiju, nastavljajući retoričke udarce administracije Moskvi, iako je Trump osobno često nerado kritizirao ruskog predsjednika Vladimira Putina. Wheelbarger je opisala Rusiju kao nepouzdanog i neiskrenog partnera te je rekla da je odnos Moskve s Iranom primjer takve prijevarnosti.

"Pokušaji Rusije da bude pristupačna svim regionalnim igračima - bez obzira na regionalne animozitete i sukobljene nacionalne interese - strategija je koja će vjerojatno stvoriti implicitno nepovjerenje i udaljenost", rekla je Wheelbarger. "Nastojeći se prilagoditi svim stranama u regionalnim sporovima, Rusija pokazuje da joj se ne može vjerovati kada je potrebno napraviti prave odabire ili kada se mora znati tko su prijatelji."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Wheelbargerini komentari, koji se čine kao da su dizajnirani da posvađaju Iran i Rusiju, dolaze u trenutku kada Trumpova administracija pokušava ekonomski i vojno stisnuti Teheran. Godinu dana nakon povlačenja iz nuklearnog sporazuma iz 2015., Sjedinjene Države su posljednjih tjedana ponovno uvele sankcije, stavile na crnu listu iransku Islamsku revolucionarnu gardu kao terorističku skupinu te rasporedile dodatne trupe i vojnu opremu u Perzijski zaljev kao odgovor na neodređenu prijetnju.

Image

Iranska revolucionarna garda

JOŠ JEDNO ŽARIŠTE JE NA RUBU RATA: ‘Nadamo se da možemo započeti dijalog, ali mi smo spremni na rat’

Teheran opovrgava Boltonove optužbe

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton, koji je prethodno pozvao na rušenje "mulaskog režima" u Teheranu, ovog je tjedna bez dokaza tvrdio da Iran stoji iza napada 12. svibnja na četiri trgovačka broda u Omanskom zaljevu. S druge strane, Teheran je u više navrata negirao bilo kakvu umiješanost u incident.

Čini se da je Rusija svjesna zabrinutosti SAD-a glede njena odnosa s Iranom. Moskva je, kako se izvješćuje, odbila zahtjev Teherana za kupnjom proturaketnog obrambenog sustava S-400 zbog zabrinutosti da bi prodaja dovela samo do porasta napetosti na Bliskom istoku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mark Katz, profesor na Sveučilištu George Mason, upozorio je da će regionalni partneri SAD-a, koji se nadaju da će Moskva ograničiti akcije Teherana na Bliskom istoku, vjerojatno ostati razočarani. Dvije zemlje već surađuju u regiji, naglasio je. "Moramo uvjeriti naše bliskoistočne saveznike, i druge zemlje, da su Rusija i Iran zajedno problem za nas", kazao je Katz. "Oni na Bliskom istoku koji su zabrinuti za Iran moraju shvatiti da im suradnja s Rusijom neće nužno pomoći s Iranom."

Image
Foto: Profimedia

Što smjera Vladimir Putin?

Ograničenja ruske vojske

Wheelbarger je također primijetila da ruska vojska ima značajna ograničenja, ističući da čak i u slučaju onih zemalja kojima je obećala obranu Moskva izbjegava "pravi vojni sukob". Na primjer, izraelski vojni napadi u Siriji i dalje degradiraju iranske pozicije; u međuvremenu Rusija se nije usprotivila napadima SAD-a na Siriju kao odgovor na uporabu kemijskog oružja tamošnjeg režima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za usporedbu, Sjedinjene Države drže na desetke tisuća vojnika u regiji u više baza, naglasila je. Wheelbarger je također upozorila saveznike protiv kupnje oružja od Rusije, rekavši da za razliku od vojne prodaje sa Sjedinjenim Državama, te transakcije ne dolaze s dugoročnim obvezama kao što su održavanje, obuka i uzajamno djelovanje. Istaknula je američki zakon kojim se nameću sankcije za zemlje koje se bave značajnim poslovima s Rusijom, Zakon o sučeljavanju s američkim suparnicima kroz sankcije (CAATSA).

"Ovaj zakon postoji zbog dobrog razloga - Rusija nastoji iskoristiti ranjivosti partnera i regionalne izazove u svoju korist", kazala je ona, ističući da će Sjedinjene Države nastaviti koristiti sankcije CAATSA-e ako to bude potrebno. Wheelbarger je iskoristila priliku da implicitno upozori Tursku da bi Sjedinjene Države mogle nametnuti CAATSA-ine sankcije ako Ankara nastavi slijediti plan o kupnji ruskog raketnog sustava S-400, za koji američki dužnosnici kažu da predstavlja prijetnju za borbene zrakoplove F-35. "Dovršetak ove transakcije bio bi poražavajući", rekla je te dodala kako je jasno da je S-400 ruski sustav dizajniran za rušenje zrakoplova poput F-35 i da je to Rusija spremna iskoristiti, piše Foreign Policy.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo