oglasila se i Litva / Putin zaprijetio Litvi: 'Rusija će reagirati i zaštiti svoje interese. Ovo je odluka bez presedana'

Image
Foto: Pool Sputnik Kremlin/ASSOCIATED PRESS

S druge strane, Litva tvrdi da samo primjenjuje važeće sankcije koje je EU nametnula Rusiji

20.6.2022.
15:36
Pool Sputnik Kremlin/ASSOCIATED PRESS
VOYO logo

Nakon što su litvanske vlasti priopćile su da od subote na snagu stupa zabrana prijevoza robe obuhvaćene europskim sankcijama u rusku enklavu Kalinjingrad preko njihova teritorija, u ponedjeljak se oglasio i Kremlj.

Rusija je zatražila da Litva odmah ukine "neprijateljsku" zabranu prijevoza robe koja ide za Kalinjingrad. Ako do toga ne dođe, Rusija će reagirati tako da zaštiti svoje interese, poručeno je u Moskvi najvišem litvanskom diplomatu, prenosi Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov situaciju je opisao "kao više nego ozbiljnu": "Ovo je odluka bez presedana kojom se zapravo sve krši", rekao je Peskov.

Riječ je o značajnom udaru na rusku enklavu, budući da željeznicom preko Litve Rusija tamo doprema niz dobara, među njima i ugljen, metale, građevinske materijale i naprednu tehnologiju koji su svi na listi EU sankcija Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
BIVŠA KANCELARKA /

Putin je čekao odlazak Merkel da bi napao Ukrajinu? 'Krajem mandata oslabila je moja mogućnost utjecaja'

Image
BIVŠA KANCELARKA /

Putin je čekao odlazak Merkel da bi napao Ukrajinu? 'Krajem mandata oslabila je moja mogućnost utjecaja'

Guverner kalinjingradske oblasti Anton Alikhanov rekao je da će zabrana obuhvatiti oko 50 posto roba koje Kalinjingrad uvozi. "Smatramo da je to najozbiljnije kršenje. prava slobodnog tranzita u Kalinjingradsku regiju te iz nje, rekao je Alikhanov.

Litva tvrdi da samo primjenjuje važeće sankcije koje je EU nametnula Rusiji. Ministar vanjskih poslova Litve Gabrielius Landsbergis poručio: "Litva ne radi ništa, ovdje je naprosto riječ o europskim sankcijama koje su na snagu stupile 17. lipnja".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smješten između EU i NATO članica Poljske i Litve, Kalinjingrad prima zalihe iz Rusije željeznicom i plinovodom kroz Litvu.

Tu enklavu Crvena armija otela je u travnju 1945. godine nacističkoj Njemačkoj i prepustila Sovjetskom savezu nakon Drugog svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kalinjingrad je sjedište ruske baltičke flota i ima razmještene projektile Iskander koji mogu nositi nuklearne bojeve glave. Nalazi se na obali Baltika, između Litve i Poljske, obje članice NATO saveza, te nema kopnenu granicu s Rusijom.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo