Ruski predsjednik Vladimir Putin već se drugi puta u proteklih pet dana uspoređuje s carom Petrom Velikim. Još jedna potvrda kako ćeli da ga povijest pamti. Na tom putu očito mu je rat u Ukrajini glavna karika, pa njegova vojska tamo ponovno hvata zamah. U Sjeverodonjecku potjerali su Ukrajince iz centra, ruše mostove i gomilaju svoje trupe.
Prolazak kroz zlatna vrata već je sam po sebi nešto što na dnevnoj bazi ne doživi baš svaki predsjednik. No, čovjek koji je na vlasti u Rusiji već 23 godine, sebe ni ne vidi samo kao predsjednika već kao nekoga tko bi se mogao izjednačiti s carom Petrom Velikim. Obojica vraćaju ruski teritorij, obojica veliki reformatori koji samo žele vidjeti Rusiju kao velesilu.
''Petra se s pravom naziva velikim reformatorom. Uspio je uvesti temeljne promjene u gotovo sve sfere života. Ponajprije u vladanju, razvoju gospodarstva i stvaranju moćne, nepobjedive vojske i ratne mornarice'', izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin.
Putinove usporedbe s Petrom velikim nisu najbolje sjele ukrajinskom predsjedniku Zelenskom. Po njemu, Putina se neće pamtiti kao imperatora, nego kao zločinca u čije su ime bombardirani civili, među kojima i djeca.
''Među žrtvama je i 12-godišnja djevojčica iz Harkiva. Otišla je u Ternopil kako bi pobjegla od ruske vojske. Takve činjenice će odrediti kako svijet vidi Rusiju. Ni Petar Veliki, ni Lav Tolstoj, već djeca ranjena i ubijena u ruskim napadima'', rekao je Volodimir Zelenski, ukrajinski predsjednik.
U isto vrijeme Rusi ipak sve više napreduju u Sjeverodonjecku, gradu koji je postao epicentar u borbi za kontrolu u Donbasu. Uništili su dva od tri mosta, Ukrajince potjerali iz centra i presjekli im put za povlačenje. U borbu šalju i nove snage.
''Ruska vojska i dalje nadoknađuje svoje gubitke. U smjeru naselja Kremin i Starobilsk uputili su više od 80 jedinica s oružjem i vojnom opremom. Imaju teška oklopna vozila i topničke sustave'', kazala je Oleksandr Štupun, glasnogovornik glavnog stožera ukrajinskih oružanih snaga.
Upravo za još takvog oružja Ukrajina moli Europu jer Rusi gotovo svakog dana unište pokoje skladište s oružjem. To su im postale glavne mete, jednako kao i plaćenici za koje i dalje nema milosti.
''Što se tiče mogućih razmjena zarobljenika, dodjeljivanja oprosta i drugih stvari, ja u ovom trenutku imam priliku i pravo, u skladu s našim zakonima pomilovati te osobe, no u ovom trenutku ne postoji ništa što bi usmjerilo moju odluku u tom smjeru'', kazao je Denis Pušilin, čelnik samoproglašene republike Donjeck.
Rusi se hvale i kontrolom Mariupolja, grada u kojem su se odvijale najžešće borbe u ovom ratu. Već po ulasku u grad mogu se vidjeti zastave i spomenik u ruskim bojama.