'PUTIN JE SAVEZNIK SRBA U BIH': / Svjetski mediji o uzavreloj situaciji oko referenduma: 'Moglo bi postati opasno'

Image
Foto: Screenshot
23.9.2016.
21:58
Screenshot
VOYO logo

Image
ZBOG REFERENDUMA SE OTVORENO SPOMINJE MOGUĆNOST RATA U BiH! Srbija: /

'Nećemo dopustiti vojni napad i uništenje Republike Srpske'

Image
ZBOG REFERENDUMA SE OTVORENO SPOMINJE MOGUĆNOST RATA U BiH! Srbija: /

'Nećemo dopustiti vojni napad i uništenje Republike Srpske'

'Autonomni srpski entitet u BiH u nedjelju će se suprotstaviti najvišim pravosudnim institucijama u BiH tako što će održati referendum, na kojem će se izjasniti o tome da 9. siječnja ostane praznik, uz napomenu kako će to 'na neki način biti i utiranje puta separatističkim namjerama koje u Republici Srpskoj postoje od '90-ih', prenosi Al Jazeera.

Ustavni je sud BiH u dva navrata odlučio zabraniti održavanje referenduma o Danu Republike Srpske jer se, podsjeća Reuters, na taj način diskriminiraju Bošnjaci i Hrvati koji žive u tom entitetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navode i kako je 9. siječnja dan kada su 1992. godine bosanski Srbi, nakon raspada bivše SFRJ proglasili svoju republiku.

Prkos Milorada Dodika

Reuters piše i kako mnogi vjeruju da 'organiziranjem referenduma i neodustajanjem od njegovog održavanja, Milorad Dodik zapravo prkosi s ciljem da ukaže na slabosti državnih institucija u Sarajevu, kao i da će se na taj način pripremiti teren za glasanje o secesiji tog entiteta u BiH.'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I SAD, koji je 1995. posredovao u uspostavljanju Daytonskog sporazuma, ali i srpski premijer Aleksandar Vučić, upozorili su na rizik od obnavljanja nestabilnosti na Balkanu. I Europska unija protivi se tom referendumu, a jedini koji ga podržava jest ruski predsjednik Vladimir Putin, koji je 'tradicionalni saveznik bosanskih Srba', piše Reuters. Napominje i kako je Putin tri dana uopči referenduma Milorada Dodika pozvao u Moskvu na konzultacije.

RATNI ZAPOVJEDNIK ARMIJE BiH: ‘Dodikov referendum izazvat će novi rat u BiH! Republika Srpska mogla bi se braniti 10 dana’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američko veleposlanstvo u Sarajevu upozorava kako je održavanje referenduma u suprotnosti sa sudskim odlukama te predstavlja prijetnju vladavini prava, a samim time i opasnost po stabilnost, sigurnost i prosperitet BiH.

EU je mišljenja da je etički balans u BiH od temeljnog značenja za mir u regiji te preduvjet za konačno članstvo te države u Uniji, zaključuje Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Referendumom se bavi i njemački Deutsche Welle, koij napominje da su odnosi Rusije i BiH dosad bili bez problema i u političkom i u ekonomskom smislu.

Mnogi analitičari vjeruju da Rusija ima geopolitičke ciljeve na Balkanu

'Mnogi će, međutim, reći da je to proizvod dobrih odnosa službene Moskve s Republikom Srpskom, na što se pozivaju vlasti u tom entitetu', piše DW te ističe kako se Rusija nije priključila ostalim zemljama unutar Vijeća za implementaciju mira kada je riječ o osudi referenduma. Mnogi vjeruju da je posjet Dodika Rusiji upravo na tragu referenduma u Republici Srpskoj te da je taj sastanak ranije dogovoren, navodi Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Analitičari vjeruju kako Rusija ima geopolitičke ciljeve na Balkanu te da je jedino pitanje hoće li ti interesi biti iznad dobrih odnosa s Republikom Srpskom.

BiH je važno čvorište i zato je Rusija zainteresirana

'U današnje vrijeme nema nebitnih političkih partnera, pa to možemo reći i za BiH. Rusija ima interes prema BiH jer je ona geopolitički zanimljivo čvorište. Zanimljivo je SAD-u, Europi, pa zašto ne bi bila i Rusiji. Gledajući nacionalno, moglo bi se reći da je ruska politika prema BiH mnogo više fokusirana na Republiku Srpsku. Imajući u vidu odnose u BiH i njenu strukturu i međunarodne standarde, i službena Moskva bi morala imati u vidu tu činjenicu i da svoju politiku razvija prema BiH', analizira Zekerijah Smajić za DW.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesor na Filozofskom fakultetu u Banjoj Luci Miodrag Živanović podsjetio je da je u politici najvažniji interes.

'U politici nema prijatelja. Odnosi između BiH i Rusije, odnosno Rusije i Republike Srpske, prvenstveno su stvar interesa. Mi smo toliko mali, jadni i nikakvi, da nemamo što tražiti s tim velikim silama. Rijetko ćemo biti nekom interesantni. Mi proganjamo njih, a ne oni nas. Jednostavno, mislim da nismo u fokusu interesa. Ne samo mi, već kompletan Balkan', navodi Živanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski kapital u BiH

Ipak, agencija Tanjug podsjeća kako ruski interes u BiH ipak postoji te da se vidi u ruskom kapitalu u BiH. Pritom ističu naftni sektor i rafineriju u Brodu, gdje su Rusi došli 2007. godine. S druge strane, podsjeća beogradska agencija, ne treba odbaciti ni prisustvo ruskog diva Gazproma, kao i mrežu banaka u cijeloj BiH.

'Faktičko stanje zapravo pokazuje da Moskva vodi poželjnu politiku prema BiH. Ako pogledate naftni sektor, vidi se da je koncentracija pumpi Gazproma najveća u i oko Sarajeva, a ne u Banjoj Luci. Isto tako, ako se pogleda bankarski sektor, vidi se da je centrala ruske banke za područje BiH u centru Sarajeva, a ne u Banjoj Luci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U toj analizi može se zaključiti kako su prenaglašene intencije i tvrdnje da je Moskva usmjerena samo prema Banjoj Luci. Naravno, to je rezultat posjete Dodika Moskvi, dok s druge strane predstavnici države na neki način ignorišu Moskvu, što je nedopustivo', zaključio je Smajić.

KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo