GRAĐANI MAHALI S PROZORA /

Prva povorka ponosa u BiH: Na ulicama Sarajeva više od 1.500 sudionika, a štitilo ih oko 1.000 policajaca

Pravo na slobodu izražavanja je jedno od osnovnih ljudskih prava koje je LGBTIQ osobama uskraćeno

8.9.2019.
14:52
VOYO logo

Bez ijednog incidenta i uz snažno policijsko osiguranje u Sarajevu je u nedjelju održana prva Parada ponosa u Bosni i Hercegovini na kojoj su aktivisti pozvali na zaštitu prava i zaustavljanje diskriminacije LGBTIQ osoba u društvu. Više od 1.500 osoba okupilo se u središtu Sarajeva i u povorci prošlo središtem grada noseći zastave u duginim bojama i natpise "Više volim nego što se bojim", "Žena, lezbijka, kraljica", "Solidarnost".

U koloni su bili američki i britanski veleposlanik u BiH Eric Gordon Neslon i Matthew Fileld, kao i nekoliko domaćih političara, uglavnom oporbenih i manjih stranaka. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionici su prošetali od Vječne vatre središnjom ulicom u Sarajevu do parlamenta gdje su se okupljenima obratili organizatori.

Jedan od njih, Branko Ćulibrk rekao je kako je povorka poruka za vlasti u BiH. "Ova povorka treba služiti kao primjer zaštite LGBTIQ osoba. Pravo na slobodu izražavanja je jedno od osnovnih ljudskih prava koje je LGBTIQ osobama uskraćeno", rekao je Ćulibrk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je kako se u BiH mora zaustaviti homofobija, isključivanje LGBTIQ osoba iz društva, promjeniti zakon o istospolnim zajednicama, omogućiti zdravstveno osiguranje te ukinuti diskriminacija.

Članica Organizacijskog odbora Lejla Huremović rekla je kako je ovaj događaj rezultat potrebe da se odupre diskriminaciji i pritiscima. 

"Nad nama se vrši nasilje, tjera nas se da šutimo. Zaključavaju nas u kuće. U školama ili fakultetima ne možemo reći koga volimo. Na poslu nas prisiljavaju da šutimo", istaknula je.

Istaknula je da povorka služi tome da se u društvu potaknu promjene: "Svjesni smo da povorka neće promijeniti svijet i da postoji puno LGBTIQ osoba neće moći reći tko su. Ali vrijeme je da se počnu razbijati predrasude. Postojimo i nikoga ne  ugrožavamo. Imamo prava biti ravnopravni građani i građanke".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novinari dnevnika Oslobođenje javili su da je atmosfera bila odlična. Središnjim ulicama Sarajeva odjekivali su zvukovi zviždaljki i bubnjeva, a građani su s prozora mahali i aplaudirali sudionicima koji su se uz pjesmu "Ay, Carmela" Darka Rundeka kretali prema zgradi Predsjedništva BiH.

Više od tisuću policajaca bilo je raspoređeno po ruti kretanja kolone i nitko joj se nije mogao približiti. Na više mjesta na krovovima zgrada bili su snajperisti, a na sporednim prometnicama bile postavljeni betonske zapreke. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neposredno prije održavanja ove povorke održan je u parku na Ciglanama u Sarajevu protuskup u organizaciji Inicijative Iskorak koja za sebe tvrdi da baštini tradicionalne muslimanske vrijednosti. 

Neki od natpisa na njihovim transparentima glasili su "Još će me biti sramota da kažem da sam muškarac i da imam ženu", "Licemjerni gadovi bolesnih Težnji", "Budi gej, ali ne nameći meni da je ok".

Muhamed Kabahija iz ove inicijative rekao je kako LGBTIQ skup predstavlja nasilje manjine nad većinom. "Radi se o velikom grijehu koji se čini u našem gradu, radi se o teroru manjine nad većinom. Jutros kad sam dolazio ovamo pola grada je blokirano. Zbog čega? Zašto ovi građani da to trpe? Kao da dolaze Trump i Putin skupa. To je sramota", kazao je Kabahija. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa