Dva su dana ostala do referenduma o Danu Republike Srpske čije je održavanje dodatno pogoršalo ionako kaotičnu političku situaciju u BiH.
Petar Panjkota zato se uputio u Srebrenicu koja je također dio Republike Srpske provjeriti kako građani poprišta najvećeg zločina od Drugog svjetskog rata doživljavaju nedjeljni referendum.
"Nama je nekako ostavljeno od rata do danas, uvijek se borimo s nekim nepravdama. Referendum je jedna nepravda prema žrtvama, svaka žrtva ne može reći da je ravnodušna kad je referendum u pitanju", kaže Šehida Abdurahmanović iz Pokreta majki Srebrenice i Žepe.
"To je jedan referendum koji je za nas nebitan, koji će na kraju najvjerojatnije biti i poništen. To je samo maltretiranje srpskog naroda, predizborna kampanja da bi se pokupili politički poeni. Referendum za nas ne znači apsolutno ništa", dodaje potpredsjednik Skupštine Općine Srebrenica Hamdija Fejzić.
U samo par kilometara udaljenom, većinski srpskom Bratuncu, posve drukčija situacija. Pozive sa svih strana da se u nedjelju iziđe na referendum većina ovdje definitivno planira poslušati.
No, oni koji stoje iza referenduma, slažu se Srebreničani, ne misle o budućnosti djece, nego samo o svome političkom uspjehu.