Bangladeški vojnici patroliraju u subotu napuštenim ulicama Dhake i provodi se policijski sat kako bi se ugušili smrtonosni prosvjedi, predvođeni studentima, protiv vladinih kvota zapošljavanja u javnoj službi, u kojima je ovog tjedna poginulo više od 100 ljudi.
Obustava internetskih usluga i usluga tekstualnih poruka na snazi je od četvrtka, čime je Bangladeš odsječen od svijeta, dok policija pokušava ugušiti prosvjede koji su nastavljeni unatoč zabrani javnih okupljanja. U nasilnim sukobima ovog tjedna poginulo je najmanje 105 ljudi, a tisuće je ozlijeđenih, prema podacima iz bolnica diljem Bangladeša. Bolnica Medicinskog fakulteta u Dhaki primila je u petak predvečer 27 tijela.
Nacionalni nemiri izbili su zbog studentskog bijesa protiv novih kvota za državna radna mjesta, uključujući 30 posto za obitelji onih koji su se borili za neovisnost od Pakistana. Ta je mjera otvorila stare i osjetljive političke podjele između onih koji su se 1971. borili za neovisnost Bangladeša od Pakistana i onih koji su optuženi za suradnju s Islamabadom.
Policija je proteklih pet dana koristila suzavac i šok granate kako bi rastjerala prosvjednike. Prosvjednici su se sukobljavali sa sigurnosnim snagama, bacali cigle i palili vozila. Pošto broj mrtvih raste, a policija ne uspijeva obuzdati nasilne prosvjede, vlada premijerke Sheikhe Hasine u petak je nametnula nacionalni policijski sat i rasporedila vojsku.
Ljudi će od podneva u subotu imati dva sata da odu u trgovine i obave ono što im je nužno, izvijestili su televizijski kanali. Policijski sat trajat će do 10 sati u nedjelju, a tada će vlada procijeniti situaciju i odlučiti o daljnjim mjerama, dodali su. Prosvjede, koji su najveći otkako je Hasina ove godine osvojila četvrti uzastopni mandat, potaknula je i visoka nezaposlenost među mladima, koji čine gotovo petinu od 170 milijuna stanovnika.
Međunarodne skupine za ljudska prava kritizirale su obustavu interneta i djelovanje sigurnosnih snaga. Europska unija objavila je da je duboko zabrinuta zbog nasilja i žrtava.
POGLEDAJTE VIDEO: Stravične scene Buenos Airesa u plamenu: Specijalci pucaju u prosvjednike, opsadno stanje na ulicama