Vilu prodaju zemlje bivše SFRJ. Potencijalni kupac nudi čak 50 milijuna dolara za tu nekretninu, doznaje Blic. Kako je rekao izvor iz srpske vlade, proces prodaje nekretnina u ovom je slučaju nešto kompliciraniji jer sve države moraju dati suglasnost da bi se uopće započelo s ozbiljnim pregovorima.
'Ponuda od 50 milijuna dolara je preliminarna. Kad se zemlje bivše Jugoslavije slože oko nje, kreće se u razgovore s kupcem, a prodajna cijena na kraju može biti i veća od ponuđene', kazao je izvor za Blic.
To si mogu priuštiti samo najbogatiji na svijetu
Nije poznato tko želi kupiti velebno zdanje, no Tristan Harper iz agencije Douglas Elliman koja vodi prodaju kaže kako je većina njihovih potencijalnih kupaca iz svijeta veoma bogatih ljudi.
'Većina njih se nalazi na listama najbogatijih ljudi na svijetu, uključujući i Forbesovu listu svjetskih milijardera', kazao je Harper.
Prodaja palače izazvala je velik interes američke javnosti i milijardera pa se tako u tek dvadesetak dana našlo šestero zainteresiranih kupaca. Ponuda je oglašena na 50 milijuna dolara, a bivše zemlje SRFJ dogovorile su da je neće prodati po cijeni manjoj od 40 milijuna eura.
Prodajna cijena vjerojatno će biti mnogo veća
No, čini se da će prodajna cijena debelo premašiti početnu, a to ne čudi s obzirom na lokaciju i interijer nekretnine u pitanju. Naime, cjelokupna unutrašnjost - namještaj, zidne slike, zlatni lusteri i ostali pozlaćeni detalji ulaze u cijenu.
Palača je izgrađena 1904. godine po arhitektonskom planu tvrtke Warren and Wetmore koja je projektirala plan i nadgledala radove Centralne željezničke stanice u New Yorku. Prvi vlasnik bio je guverner Long Islanda Robert Beeckman Livingston, po kojem je zgrada i dobila ime 'Beeckmanova kuća'.
U tom je objektu odsjedao i Josip Broz Tito dok je boravio u New Yorku, a kako su pisali pojedini mediji, u toj se palači skrivao nakon pokušaja atentata na njega u jednom hotelu. Federativna Narodna Republika Jugoslavija kuću je kupila 24. siječnja 1947. godine.
Hrvatska, Slovenija, Makedonija i BiH složile su se o prodaji velebnog zdanja, a s tim se složio i službeni Beograd, iako se u toj zgradi trenutno nalazi Misija Srbije u UN-u.
'Od 1992. godine samo mjesečno za troškove plaćamo između 14 i 15 tisuća dolara. Sukcesori su pristali da nadoknade te troškove, s obizrom da svo ovo vrijeme nitko osim Srbije u njima nije učestvovao', rekao je generalni tajnik srpskog Ministarstva vanjskih poslova Veljko Odalović.
Na bubnju još neke nekretnine koje su pripadale Jugoslaviji
Dodao je i kako nije zadovoljan radom agencije Douglas Elliman, jer osim prodaje Beeckmanove kuće, nije učinjeno ništa kada se radi o ostalim objektima koji također idu na bubanj.
Kako doznaje Blic, spomenuta agencija uskoro će oglasiti i prodaju luksuznog penthousea na Manhattanu koji je također pripadao Jugoslaviji, a od čije prodaje sukcesori očekuje najmanje 15 milijuna eura. Za tu su nekretninu navodno zainteresirani holivudski glumci Robert de Niro i Jack Nicholson.