PROCURIO POPIS 50 DŽIHADISTA ISIS-a KOJI SU STIGLI U HRVATSKO SUSJEDSTVO: / 'Došli su čamcima, a svi dolaze iz iste države'

Image
Foto: AFP, AHMAD AL-RUBAYE

Interpol ima popis 50 osoba za koje se sumnja da su borci ISIS-a, a za koje se vjeruje da su nedavno čamcima iz Tunisa stigle u Italiju, te možda pokušavaju otići i u druge europske države.

31.1.2018.
15:35
AFP, AHMAD AL-RUBAYE
VOYO logo

Popis, koji je nabavio Guardian, napravilo je Generalno tajništvo međunarodne policijske organizacije Interpol. Dana 29. studenoga poslan je talijanskom Ministarstvu unutarnjih poslova, koje ga je zatim podijelilo nacionalnim protuterorističkim organizacijama širom Europe.

Svi osumnjičeni državljani Tunisa

Svi osumnjičeni na popisu su državljani Tunisa, od kojih su neke službenici i identificirali kada su stigli u Italiju. Dokument navodi njihovo ime i prezime, kao i datum rođenja. UN procjenjuje da je oko 5500 Tunižana otputovalo na teritorij pod kontrolom ISIS-a u Siriji i Iraku kako bi se borili za ovu terorističku grupu, što je više od bilo koje druge zemlje. Sada, nakon kolapsa njihova 'kalifata', vlade se brinu kako bi borci iz tih zemalja mogli napasti Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četvorica s popisa navodnih boraca ISIS-a već su poznata europskim obavještajnim agencijama. Jedan od njih "možda je već prešao talijansko-francusku granicu, kako bi otišao u Gard, provinciju u južnoj Francuskoj", objavio je Interpol. "Informacije nabavljene preko međunarodne suradnje navode da su građani Tunisa povezani s ISIS-om/Daeshom te da će stići u Europu na neindetificiranim čamcima", dodaje se.

Prošlog je srpnja Guardian nabavio Interpolov popis 173 osobe za koje se sumnjalo da su borci ISIS-a, a za koje je agencija tvrdila da su možda trenirane za izvođenje napada po Europi, kao osvetu za vojne poraze na Bliskom istoku. "Interpol redovito šalje uzbune i najnovije podatke nacionalnim središnjim uredima o traženim teroristima i kriminalcima preko sigurne globalne policijske mreže za komunikaciju", izjavio je tada Interpolov glasnogovornik. Vjeruje se kako su Tunižani s najnovijeg popisa stigli na Siciliju između srpnja i listopada 2017. u ribarskim čamcima ili brodicama koje su zatim napuštene na obali, izjavio je službenik za europske protuterorističke operacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pristajanja duhova

Image
Foto: AFP, ANDREAS SOLARO
Image
Foto: AFP, ANDREAS SOLARO

Plaža Torre Salsa u Agrigentu nedavno je postala jedna od najpopularnijih pristanišnih točaka za migrante iz Tunisa koji pokušavaju stići u Europu. Većina ih isplovljava iz Ben Guerdanea, tuniskog grada na rubu s Libijom, gdje se ISIS 2016. sukobio s alžirskom vojskom, ubivši 28 ljudi. Tunižani, od kojih su mnogi ekonomski migranti, ukrcavaju se na malene brodove i najčešće na plažu stižu noću, u grupama od 20 do 30 ljudi. Migranti brzo bježe dalje od obale u polja i šume, kako bi izbjegli talijansku policiju i obalnu stražu.

Lokalne vlasti nazivaju te dolaske 'pristajanjem duhova', te su uvjerenja kako je na obale Agrigenta od srpnja tajno stiglo više od 3000 Tunižana. No policija je uspjela blokirati i identificirati samo 400 ljudi. "Policija ne može isključiti da iza tih tajnih putovanja stoje džihadisti koji se i skrivaju među ljudima koji putuju na Siciliju", rekao je glavni tužitelj Agrigenta Luigi Patronaggio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od listopada talijanska vlada primjenjuje protuterorističku strategiju, koristeći mornaričke patrole kako bi spriječila daljnja takva pristajanja duhova duž sicilijanske obale. "Ne znamo što su radili prije nego što su stigli ovdje, ne znamo tko su uopće oni ni gdje su bili prije nego što su stigli na Siciliju", kaže Salvatore Vella, tužitelj u Agrigentu i voditelj istraživanja. "Među njima sigurno ima i onih koji ne žele da ih se identificira. Ne žele da im otisci budu evidentirani. Zbog tih razloga, ako ste terorist, ilegalna je plovidba do Agrigenta najsigurniji put do Europe." Vella kaže kako su čamci koji stižu iz Tunisa jako različiti od plovila koje koriste libijski krijumčari ljudi. "Ovi čamci nemaju veze s raspadajućim migrantskim čamcima koji stižu iz Libije. Tunižani stižu u sjajnim, čvrstim čamcima, kojima upravljaju stručni mornari koji dobro poznaju more."

Radikalizacija tek u Europi

Image
Foto: AFP, BERND THISSEN
Image
Foto: AFP, BERND THISSEN

Podaci talijanskog Ministarstva unutarnjih poslova pokazuju kako je više od 5500 Tunižana stiglo i bilo identificirano u Italiji 2017. Italija je vratila u njihove domovine 2193 od tih ljudi, i to preko letova iz Palerma koji polijeću dva puta tjedno. Brojne novopridošle Tunižane talijanske vlasti identificiraju kao ekonomske migrante te ih prisile, barem na papiru, da napuste zemlju u sedam dana. Italija svake godine potroši oko 3,5 milijuna eura na povratak u Tunis, no vlasti ne uspijevaju poslati nove migrante kući u tjedan dana, te stoga mnogi ostaju u sabirnim centrima i po više mjeseci, te često bježe na sjever.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prosincu 2016. godine 24-godišnji Tunižanin Anis Amri ubio je 12 ljudi i ozlijedio još 56 kada se kombijem zabio u gomilu na božićnom sajmu u Berlinu. Pet godina ranije Amri je platio za ilegalni prijelaz čamcem u Europu, te je prvo stigao na talijanski otok Lampedusu. Nakon što je zbog nasilnog ponašanja proveo nekoliko mjeseci u šest sicilijskih zatvora, gdje se, vjeruje se, radikalizirao, pobjegao je nakon primitka naredbe za deportaciju. Stigao je u Njemačku gdje je, unatoč činjenici da je bio pod nadzorom, uspio izvesti smrtonosi napad u ime ISIS-a. Policija ga je ubila tri dana kasnije.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo