svaka čast! /

Priznanje velikom umu: znanstvenik Solter prvi Hrvat s kanadskom verzijom Nobela

Riječ je o nagradi u iznosu od oko 100.000 kanadskih dolara koju od 1957. godine dodjeljuje kanadska zaklada Gairdner za izvanredna dostignuća u temeljnim istraživanjima koja utječu na ljudsko zdravlje

23.4.2018.
8:47
VOYO logo

Davor Solter, koji već desetljećima živi u inozemstvu, nedavno je postao laureat nagrade Gairdner, poznate i kao "kanadski Nobel". Riječ je o nagradi u iznosu od oko 100.000 kanadskih dolara koju od 1957. godine dodjeljuje kanadska zaklada Gairdner za izvanredna dostignuća u temeljnim istraživanjima koja utječu na ljudsko zdravlje. Među dobitnicima nagrade Gairdner je i 87 Nobelovih laureata. Davor Solter prvi je hrvatski znanstvenik koji je osvojio ovu prestižnu nagradu, piše Jutarnji.

Naime, Gairdner International Award najvažnija je kanadska nagrada za biomedicinske znanosti, a uz nagradu March of Dimes to je najvažnije priznanje za rad prof. Davora Soltera, jednog og najuglednijih i najcitiranijih hrvatskih znanstvenika u svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Davor Solter sada je u mirovini, ali još uvijek povremeno radi. Trenutno živi između Bar Harbora u saveznoj državi Maine i Taosa u Novom Meksiku, ali svake godine provede u Bangkoku gdje sa suprugom Barbarom Knowles pomaže i savjetuje mlade znanstvenike u SISCR-u, malom institutu za istraživanje matičnih stanica.

Solterova specijalnost je razvojna biologija, a nagrada Gairdner dodijeljena je njemu i Azimu Suraniju s Cambridgea za otkriće genomskog utiska (imprinting) kod sisavaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za sisavce je bitno da su i majčin i očev genom prisutni u oplođenoj jajnoj stanici. Ako je samo jedan od njih prisutan, neće biti normalnog razvoja, a proces koji određuje hoće li kopija gena biti aktivna ili neće događa se tijekom formacije spolnih stanica", pojasnio je u ranijem razgovoru za Jutarnji list prof. Solter. On je, također, i jedan od pionira kloniranja, a smatra da smo daleko od kloniranja ljudi. No, Davor Solter pozitivno misli o ideji da se kloniranje iskoristi za spas vrsta, kao sjevernog bijelog nosoroga čiji se broj primjeraka sveo na svega dvije ženke.

"Mislim da bismo mogli pokušati s kloniranjem. Nadam se da su sačuvali neke stanice mužjaka. To bi se vjerojatno moglo napraviti koristeći jajašca i embrije nekih drugih podvrsta nosoroga", rekao je prof. Solter.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo