Prijetnje upućene najvišim slovenskim političarima ubuduće će se progoniti po službenoj dužnosti a ne na zahtjev oštećene stranke kao do sada, no takva je odluka koju je parlament donio glasovima vladajućih stranaka doživjela kritike opozicije, ali i pravne dileme.
"Time smo se vratili 50 i više godina unatrag, u vrijeme kad su se takvim zakonima štitili najviši predstavnici ondašnje države, što po mojem mišljenju nije u redu", kazao je za televizijsku postaju POP-TV pravnik i profesor politologije Tomaž Čas.
Prema dosadašnjoj regulativi, onaj kome su prijetnje upućene ili ih je takvima doživio sam je trebao ocijeniti radi li se o ozbiljnoj prijetnji, bez obzira je li se radilo o političaru i štićenoj osobi ili običnom građaninu.
Sada su istraga i progon automatski zadaća policije i tužiteljstva jer se prijetnja najvišim predstavnicima države smatra ozbiljnim kaznenim djelom, za koje se izriču stroge sankcije.
'Smrt janšizmu - sloboda narodu'
Za ovakve izmjene najviše se zalagala stranka premijera Janeza Janše koji je već ranije ocjenjivao da se na prosvjedima protiv njegove vlade koriste parole u kojima se potiče na nasilje, na primjer "Smrt janšizmu - sloboda narodu" koja je uočena na demonstracijama.
Sve je eskaliralo nakon što je prošlog mjeseca više istaknutih čelnika vladajuće koalicije, među njima i sam Janša, dobilo pisma s prijetnjama usmjerenim protiv njih i članova obitelji, pri čemu je u pismima bio i metak za pušku. Policija je tada formirala posebnu skupinu koja se bavi slučajem, ali autor ili autori prijetnji još nisu otkriveni.
Opozicija je glasala protiv izmjena, ističući da je protiv svakog nasilja, ali da je ovakva zakonska izmjena ustavno sporna jer se njome izdvajaju u postupku političari i štićene osobe i krši načelo ravnopravnosti pred zakonom.
Cilj vladajućih je da se na taj način discipliniraju građani i ugrozi sloboda javne riječi i kritike vlasti, obrazložili su svoje protivljenje izmjenama predstavnici oporbe.
Oni premijera Janšu optužuju za autokratsko vladanje, ali i toksičan javni diskurs i komunikaciju koja svojom agresivnošću sama po sebi izaziva neodmjerene reakcije, pa i verbalne prijetnje.