Istaknuta kineska znanstvenica, Shi Zhengli s Instituta za virologiju Wuhanu, kazala je kako šišmiši u pograničnim regijama južne i jugozapadne Kine nose još neke koronaviruse koji već sad imaju sposobnost prelaska na ljude te da ovi virusi, uključujući bliske rođake virusa SARS-CoV-2, koji uzrokuje Covid-19, vjerojatno kruže u prirodi i izvan Kine, piše Guardian.
"Ne bismo ih trebali tražiti samo u Kini, već i u zemljama južne Azije", rekla je Shi koja smatra kako su šišmiši prirodni rezervoar za virus SARS-CoV-2, unatoč tome što je virus najvjerojatnije prešao na neku drugu životinju (srednji domaćin) prije nego što je stigao do ljudi. Pitanje je i koliko je virus mogao cirkulirati u toj životinji ili u ljudima prije nego što je otkriven s obzirom na to da i Shi navodi da je virus mogao biti u jednom ili drugom domaćinu "vrlo dugo vremena".
Common vampire bat (Desmodus rotundus) colony. These bats inhabit forests and scrubland from Mexico to southern South America. They feed only on blood. It is the only bat that can walk and run on the ground, for which it uses its large thumbs (seen at the mid- point of each wing) as a pair of limbs. Its saliva contains an anticoagulant that prevents the blood from clotting, allowing it to feed for a longer time. It lives in colonies in caves or hollow trees. Photographed in the Pantanal, Brazil.,Image: 153889470, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
S njom se slaže i Edward Holmes, virolog sa Sveučilišta u Sydneyu, koji isto tako smatra da je virus mogao biti u privremenom domaćinu neko dulje vrijeme, a možda i kod ljudi nekoliko mjeseci prije nego što je prvi put primijećen i prijavljen.
"Moguće je da se početni događaj prijenosa s jedne vrste na drugu nije dogodio ni u Wuhanu ni oko njega", rekao je Holmes te napomenuo kako se to možda nije dogodilo ni u provinciji Hubei.
Moramo biti bolji u praćenju
Prošle godine skupina doktorice Shi izvijestila je da u Kini postoje žarišta, osobito na jugu i jugozapadu, gdje koronavirusi slični SARS-u pokazuju visoku gensku raznolikost i stoga veliku sposobnost promjene. Analiza koju je znanstveni tim objavio u listopadu, pokazala je da su neki već mogli napasti ljudske stanice. Ostali koronavirusi, povezani s onim koji je izazvao izbijanje bliskoistočnog respiratornog sindroma (MERS) u Saudijskoj Arabiji 2012. godine, kruže u životinjama u Europi i Africi.
"Mislimo da ti virusi imaju visok rizik od prijenosa na razne vrste životinja i potom na ljude", rekla je ugledna znanstvenica.
Chinese virologist Shi Zhengli is seen inside the P4 laboratory in Wuhan, capital of China's Hubei province, on February 23, 2017. The P4 epidemiological laboratory was built in co-operation with French bio-industrial firm Institut Merieux and the Chinese Academy of Sciences.,Image: 321971961, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Zbog toga je pozvala na veći nadzor u dvije točke lanca u kojemu bolest neljudskog životinjskog podrijetla postaje ljudska: između divljih životinja i udomaćenih ili uzgajanih životinja, te između uzgajanih životinja i ljudi. Na primjer, nedavno je pojačano praćenje izbijanja ptičje gripe na britanskim peradarskim farmama.
Situacija s koronavirusom tako je natjerala znanstvenike da budu bolji u praćenju izbijanja novih bolesti ne bi li izbjegli slične situacije u budućnosti.