Obistine li se crne prognoze, jesen i zima pred nama bit će vrlo teški. Vjerujemo li domaćim dužnosnicima na riječ, energenata - ponajprije prirodnog plina - ne bi trebalo manjkati, no pitanje je po kojim cijenama. S druge strane, prema nekim najavama i predviđanjima, prijeti nam kronična nestašica nekih artikala i prehrambenih proizvoda. Deset takvih donosimo u nastavku ove listalice.
Prazne police i kolica: Prijeti nam nestašica ovih 10 proizvoda koje stalno koristimo, ako ih i bude rijetki će si ih moći priuštiti
MASLINOVO ULJE Najgora suša u posljednjih 50 godina ovoga je ljeta pogodila veći dio Starog kontinenta, uključujući Italiju i Španjolsku koje su, uz Grčku, najveći proizvođači maslinovog ulja u Europi. Samo Španjolska, na koju otpada gotovo polovica svjetske proizvodnje, mogla bi zbog posljedica suše smanjiti proizvodnju i ponudu maslinovog ulja i do 30 posto te dovesti do značajnog pada opskrbe u svijetu. I domaći maslinari zbog suše su skeptični spram ovogodišnjeg uroda. Čak i ako ne bude nestašice, cijena maslinovog ulja mogla bi drastično narasti.
RAJČICA Ovoljetna suša u sjevernim regijama Italije mogla bi u idućem razdoblju izazvati nestašicu rajčice, i to one konzervirane. Na policama njemačkih trgovina već se krajem proljeća vidjela nestašica konzervirane rajčice, a tako bi koglo biti i drugdje. No, razlog nije sam suša, nego i povećana, čak prekomjerna kupovina konzerviranih namirnica tijekom pandemije, a i to što talijanski poljoprivrednici sve manje sade rajčicu. U Hrvatskoj su, zbog vrućeg i sušnog ljeta, prinosi rajčice manji i do 60 posto.
RIŽA Manji prinosi riže na poljima sjeverne Italije, ali i odluka Indije, koja opskrbljuje 40 posto svjetskog tržišta - da ograniči izvoz, mogla bi rezultirati nestašicom i te žitarice. Oduka Indije u lipnju je pokrenula val agresivne kupovine riže, a što bi na koncu moglo rezultirati značajno manjom dostupnosti kupcima tijekom idućih mjeseci.
PARMEZAN Stručnjaci predviđaju i nestašicu parmezana zbog suše koja je drastično smanjila razinu vode u talijanskoj rijeci Po, iz koje se vodom ospkrbljuje gotovo trećina talijanskih farmi krava od čijeg se mlijeka proizvodi ta popularna vrsta sira. Da bi tamošnje krave dale mlijeko dovoljno kvalitetno za proizvodnju parmezana, moraju konzumirati velike količine vode.
KAVA Najprije mraz, potom dugotrajno sušno razdoblje u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču, prijete globalnom nestašicom sirove kave. Ako uskoro ne bude obilnijih kiša u Brazilu, ne samo da će kave na globalnom tržištu biti manje, nego će joj i cijena biti astronomska. Nestašici pridonose i postpandemijski problemi u opskrbnim lancima - manjak radnika i kontejnera te rast troškova brodskog prijevoza.
Pivo
4. Zdraviji okoliš: Dodavanje boja i mirisa na toaletni papir dodatno zagađuje okoliš. Korištenje bijelog ili čak neizbijeljenog toaletnog papira mali je, ali ipak važan korak u pomoći očuvanju okoliša.
Mit 6: Tamponi su opasni za vaše zdravlje. Mnogo je zastrašujućih priča na internetu o tome kako tamponi mogu biti opasni, ali one nisu uvijek lažne. Istina je da uporaba tampona može dovesti do sindroma toksičnog šoka. Ali ovo je vrlo rijetka bolest koja se razvija kada određene vrste bakterija uđu u tijelo. Tampon se treba mijenjati najmanje svakih osam sati i treba se pridržavati pravila higijene.
PELETI Dramatično poskupljenje plina i prijetnje Rusije da će zaustaviti dotok tog energenta Europi mnoge su građane nagnale da rješenje za ogrjevnu sezonu potraže u drugačijim načinima grijanja. Odjednom su drveni peleti (proizvod prešanog usitnjenog drveta ili piljevine) postali iznimno traženo biogorivo koje je diljem Hrvatske bilo rasprodano već ljetos. U međuvremenu mu je i cijena narasla barem dvostruko.