Nakon Guterresa njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Emmanuel Macron pozvali su čelnike da ne štede napora u financiranju borbe protiv klimatskih promjena nakon što se američki predsjednik Donald Trump povuako iz Priškog sporazuma.
"Naša je dužnost podignuti ljestvicu"
"Tržišta se moraju preorijentirati na ono što nije kontraproduktivno", rekao je prvi čovjek UN-a. "U 2016. u energiju iz fosilnih goriva i u sektore koji stvaraju visoke emisije uloženo je, procjenjuje se, 825 milijarda dolara. Moramo prekinuti praksu koja vodi neodrživoj budućnosti ugrožavajući gospodarstva i društva", dodao je.
"Klimatske promjene su najveća prijetnja našeg vremena. Naša je dužnost podignuti ljestvicu" kako bismo se djelotvornije borili protiv klimatskih promjena, rekao je. Upozorio je na nedostatno djelovanje zemalja svijeta na klimatskom polju i pozvao sve da snažnije djeluju.
"Svijet mora poštovati jednostavno pravilo: velike infrastrukture koje nisu 'zelene' ne trebaju se odobravati", istaknuo je.
Usto je pozvao razvijene zemlje da ispune obećanje o izdvajanju 100 milijarda dolara na godinu već od 2020. za klimatsku politiku u zemljama u razvoju.
"Ispunjenje tog obećanja je presudno za očuvanje povjerenja", upozorio je.
Merkel i Macron pozvali na nove korake
Mnogi svjetski čelnici, među kojima Merkel i Macron pokušavaju u srijedu i u četvrtak u Bonnu dati poticaj klimatskoj borbi oslabljenoj odlukom Donalda Trumpa da napusti Pariški dogovor koji ostatak svijet službeno podupire. Globalni klimatski sporazum potpisan lani, a koji SAD napušta, bio je tek početak i potrebni su novi koraci u borbi protiv globalnog zatopljenja, rekla je Merkel.
"Znamo da je Pariški sporazum početak. Znamo i da prema sadašnjim obvezama nećemo ispuntii cilj o smanjenju zatopljenja za 1,5 stupnja", rekla je.
U Parizu je bilo dogovoreno da se globalno zagrijavanje ograniči na manje od dva stupnaj Celzijevih u odnosu na predindustrijsko razdoblje, što je 1,5 stupnja.
Emmanuel Macron je u svom govoru u srijedu pozvao Europu da UN-ovoj stručnoj skupini za klimu (GIEC) nadoknadi nedostatak financijskih sredstava nakon američkog povlačenja.
Macron: Želim da Europa zamijeni Amerikance
GIEC koji treba redovito objavljivati skupna izvješća o klimatskim zapažanjima, "danas je ugrožen odlukom Sjedinjenih Država da ne jamče financiranje", rekao je Macron na konferenciji u Bonnu.
"Želim dakle da Europa zamijeni Amerikance i želim vam reći da će se Francuska uključiti. Želim da što više europskih zemalja uz nas, svi zajedno, nadoknadimo gubitak američke financijske potpore, ali vam mogu zajamčiti da GIEC-u od 2018. neće uzmanjkati nijedan cent kako bi mogao djelovati i dalje usmjeravati naše odluke", istaknuo je, što su nazočni popratili pljeskom. "GIEC je važna sastavnica ovog posla" u suzbijanju klimatskih promjena, dodao je.
Više od 150 ministara i vladinih dužnosnika - među njima 25 predsjednika država i vlada - sudjeluje u radu 23. UN-ove konferencije o klimi COP23 koja se završava u petak. U srijedu ujutro više desetaka prosvjednika dočekalo je izaslanike uz povike "Prestanimo financirati energiju iz fosilnih goriva!", "'Čisti' ugljen je laž!", "Izbacimo ugljen i sve energije koje onečišćuju!", moglo se pročitati na transparentima.
Ovaj politički dio konferencije održava se nakon tjedna tehničkih rasprava o provedbi Pariškog dogovora u kojima su sudjelovali pregovarači iz različitih zemalja.