PRIJETI HUMANITARNA KATASTROFA: /

Rusi će u Srbiji graditi šatorska naselja

Image
Foto: AFP
16.8.2015.
13:44
AFP
VOYO logo

Većina migranata želi nastaviti putovanje prema Europskoj uniji. Iz Srbije, put ih vodi prema Mađarskoj, koja je dovršila prvu fazu izgradnje ograde duž 70 kilometara zajedničke granice. Ta posljednja zapreka prema Shengenu na kraju iscrpljujućeg putovanja ne može zaustaviti te ljude u potrazi za boljim životom.

Image
SUKOBI MIGRANATA: /

Borba za svako mjesto u vlaku prema Europi, jednog dječaka spržila struja

Image
SUKOBI MIGRANATA: /

Borba za svako mjesto u vlaku prema Europi, jednog dječaka spržila struja

Zatvaranje granice s Mađarskom i nemogućnost povratka u Makedoniju, koja bi uskoro mogla biti proglašena nesigurnom za izbjeglice, povećat će broj tražitelja azila u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanje je već dramatično u općini Kanjiža na granici s Mađarskom. Lokalna je vlast bila prisiljena urediti izbjeglički kamp, koji može primiti do 1200 ljudi.

Image
Foto: AFP

Oko 2000 migranata dnevno uđe u Srbiju.

Rusi će graditi šatorska naselja

Dobra vijest je da je Rusija Srbiji obećala pomoći. Ruski veleposlanik u Beogradu Aleksandar Čepurin najavio je pomoć Rusije u zbrinjavanju izbjeglica i migranata, ocijenivši da je Srbija žrtva izbjegličke krize za koju nije odgovorna, te apelirao da međunarodna zajednica pomogne vlastima u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sasvim je prirodno i Srbiji bi se trebala pružiti maksimalna pomoć kako bi skinula taj ogromni teret sa sebe... Srbija je žrtva u događajima sa izbjeglicama, iako s njima nema nikakve veze, niti je za njih odgovorna i ne može se sama nositi s tim teškoćama", rekao je Čepurin beogradskoj agenciji FoNet.

Ruski veleposlanik najavio je da će Rusija pomoći gradnjom šatorskih naselja u Preševu na jugu Srbije, te na sjeveru zemlje, ocijenivši da je broj izbjeglica koje pristižu u Preševo "na granici izdrživog".

Ogroman teret za Srbiju

"Nitko nema namjeru ovdje graditi neke stalne lokacije za izbjeglice, ali bez obzira na to, ljudima koji dolaze potrebno je pružiti bar minimalnu pomoć kako bi preživjeli ove teškoće", rekao je Čepurin, ocijenivši da je to"ogroman teret koji se stalno povećava, i za proračun i za stanovništvo Srbije", te da se "o tome sada vode razgovori", ali je to "stvar međunarodnih organizacija".

Čepurin je najavio da će se u sljedećih nekoliko tjedana ruski humanitarni centar podići u Preševu i na sjeveru Srbije kao "mali šatorski grad s kompletnom opremom" i ukupnim kapacitetom za smještaj 800 osoba, opremljen i pećima za grijanje kako bi se u njemu ljudi mogli smjestiti i tijekom zime.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo