U Indiji toliko je snažno preferiranje dječaka da nije rijetkost da se djevojčice brzo nakon rođenja ubiju. Jedno selo u Indiji odlučilo je promijeniti njihov stav prema rođenju djevojčica, što je dovelo do neviđenih promjena unutar samog sela te gospodarskog prosperiteta.
Sadnja drveća
Nakon što je umrla 16-godišnja kćer seoskog vođe sela Piplantrija, Shyam Sunder Paliwal odlučio je posaditi drvo kadama njoj u čast što ga je potaknulo na nevjerojatan potez.
"Ona mi je značila tako puno. Kako roditelji mogu ubiti svoju kćer?", kazao je Shyam Sunder Paliwal, piše The Guardian.
Naime, gotovo je bilo uobičajno u Piplantriju da član obitelji gurne duboko u grlo tek rođene djevojčice tvrdo, zupčasto zrno što je bilo dovoljno da krene infekcije od koje će djevojčica umrijeti. Međutim, nakon smrti njegove kćeri naredio je da se rođenje svake djevojčice slavi sadnjom drveća.
Obnova devastiranog okoliša
Kao izabrani vođa sela, njegov utjecaj je bio značajan. Zbog čega na određeni dan novopečene majke bi donosile svoje kćeri u košarama na mjesto gdje će biti posađeno drvo u njihovu čast. Od 2006. godine posađeno je više od stotinjak različitih vrsta drveta za rođenje djevojčica koje su se rodile u selu, piše The Guardian.
Nakon više od 10 godina, Paliwal koji je nastavio saditi drveća tijekom godine i poticati svoje mještane da čine isto došlo je do nevjerojatne promjene samog okoliša koji je bio devastiran. Sveukupno je posađeno 350 tisuća mladica drveća, zbog čega su mještani napravili posebni sustav navodnjavanja.
Kako se odlazak na studijsko putovanje pretvorio u noćnu moru
Financijska sigurnost
Kako bi dodatno potaknuo mještane da šalju svoje kćeri u škole i da ih prisilno ne vjenčaju prije nego li su punoljetne, Paliwal je osmislio sustav financijske pomoći. Naime, obitelj dobiva novac svaki puta kada djevojčice završe određene razine obrazovanja.
"To daje obitelji financijsku sigurnost. Zauzvrat, obećavaju se brinuti o stablima posađenima u čast rođenja njihove kćeri, poslati je u školu, a ne oženiti je prije dobi od 18 godina ", kaže Paliwal.
Upravo je Paliwalov sustav pomoći inspirirao indijske vlasti na sličan potez financijske pomoći obitelji koje dobiju curice kako bi smanjili izuzetno velike razlike u rođenju dječaka i djevojčice.
Važnost edukacije
Popis rođenih djevojčica koji se nalazi ispred ulaza u selu za mještanku Kamlu Devi znak je promjena. Sa četiri kćeri i bez sina, samo koju godinu ranije ona bi bila žaljena os strane svojih sumještana. "Moj muž je sretniji i od mene što imamo samo kćeri," izjavila je za The Guardian, "dokle god ih educiramo, nema toga što one ne mogu, a da dječak može".
Novi život za mnoge
Međutim, Paliwal je nakon što je saznao zbog ženine bolesti o blagodatima aloe vere počeo saditi aloe veru za koju se brinu udovice, žene koje nemaju posao i žene koje su muževi napustili kako bi radili u gradovima. Upravo taj potez omogućio je novi život mnogim ženama u selu. Naime, nakon treninga one proizvode proizvode od aloe vere koju prodaju od čega mogu živjeti, piše The Guardian.