PREDSJEDNIK EUROPSKE KOMISIJE U GOVORU O STANJU U EUROPSKOJ UNIJI: /

'Hrvatska treba ući u Schengen čim ispuni uvjete'

Image
Foto: AFP, FREDERICK FLORIN

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker pred Europskim je parlamentom govorio o stanju u Uniji. Juncker je predstavio smjernice Komisije do kraja mandata i svoju viziju Europe.

13.9.2017.
10:01
AFP, FREDERICK FLORIN
VOYO logo

Jean-Claude Juncker danas je pred Europskim parlamentom u Strasbourgu predstavio šesti plan Europe unije, a tijekom govora kazao je i kako je jedan od ciljeva Europske unije da Hrvatska što prije uđe u Schengen.

'Trebali bismo Hrvatskoj omogućiti puno članstvo u Schengenu čim budu ispunjeni svi kriteriji', rekao je Juncker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Moramo hitno otvoriti schengenski prostor Rumunjskoj i Bugarskoj, kako bismo što bolje štitili vanjske granice, a također bismo trebali i Hrvatskoj omogućiti puno pravo u Schengenu čim budu ispunjeni svi uvjeti', istaknuo je Juncker.

http://video.adriaticmedia.hr/originals/app/JunckerHrvatska_web.mp4

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predložio je i stvaranje posebnog instrumenta koji bi bio pretpristupna pomoć u pristupanju eurozoni.

'Sve zemlje članice trebali bismo poticati da pristupe jedinstvenoj monetarnoj uniji', naglasio je.

Dodao je i da za vrijeme mandata ove Komisije i Parlamenta neće biti novih članica, ali će ih biti budućnosti. Jasno je izrekao da Turska neće biti među njima zbog toga što se Turska udaljuje od EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potom je apelirao na vlasti u Turskoj da oslobode novinare.

'Apeliram na sve u Turskoj - oslobodite novinare. Prestanite vrijeđati naše zemlje članice i šefove država i vlada kao fašiste i naciste', rekao je Juncker pred Parlamentom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Nekad imamo osjećaj da Turska to namjerno čini. No, naša će ruka turskom narodu uvijek biti ispružena', rekao je.

Zbog velike popularnosti ove teme, Junckerov govor već je dobio hashtag za društvene mreže #SOTEU (Stanje nacije EU).

'Možemo reći da smo zaslužni za Europski investicijski plan koji je potaknuo 225 milijardi eura investicija, omogućeni su krediti za mala poduzeća i infrastrukturne projekte. Zaslužni smo za to da su europske banke dobile dovoljan kapital za kreditiranje poduzeća. Zaslužni smo što smo smanjili javni deficit. Deset godina od početka krize gospodarstvo Europske unije napokon se oporavlja, a s njim i naše samopouzdanje', kazao je na početku svoga govora Juncker te dodao da je prošle godine 27 lidera potvrdilo da se zalaže za Europsku zajednicu što predstavlja 'vjetar u leđa' viziji Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Moramo iskoristiti mogućnost koja neće uvijek biti moguća. Trebamo zacrtati smjer za budućnost. Sada je vrijeme da izgradimo ujedinjeniju i snažniju Europu za 2025. godinu. Sada gledamo prema budućnosti i ne smijemo dopustiti da se naš smjer promijeni', rekao je Juncker.

Pozitivni pomak

Osvrnuo se na govor od prošle godine, kada je stanje u Uniji bilo dobro i puno jednostavnije, kada Europa nije bila oštećena godinom koja je uzrmala njezine temelje misleći pritom na veliku izbjegličku krizu i Brexit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Mogli smo se ili okupiti ili povući u svoje kutove. Založio sam se za jedinstvo. Nastavljamo ostvarivati napredak svakoga dana. Pokazali smo da Europa može svojim građanima ponuditi rezultate i od tada postižemo zamah. U petoj smo godini ekonomskog oporavka koji je napokon došao do svake države članice. Rast u EU iznosi iznad 2 posto u EU u cjelini, a u eurozoni 2,2 posto. nezaposlenost je najniža u posljednjih devet godina. Osam milijuna radnih mjesta je otvoreno, rekao je Juncker te potom istaknuo da je ostvaren i investicijski plan od 225 milijuna eura.

'Javni deficit smo spustili na 6,6 na 1,6 posto. Tražimo fiskalnu disciplinu, ali ne želimo uništiti rast. 10 godina od početka krize europsko gospodarstvo se napokon oporavlja', poručio je.

Prioriteti za 2018.

Neki od prioriteta za sljedeću godinu, prema Junckerovom planu, su osnaživanje europskog trgovinskog programa, nova industrijska strategija za Europu kako bi ona postala broj jedan u svijetu kad je u pitanju digitalizacija, informatizacija i dekarbonizacija te bolja zaštita Europljana u digitalnom dobu.

'Htio bih predstaviti moj pogled na stvari, moj šesti scenarij o budućnosti Europe. S EU sam prošao sito i rešeto i nikad nisam izgubilo ljubav prema Europi. Niti jedna ljubav nije bez razočaranja. EU je postigla mir prema unutra i prema vani, blagostanje, iako možda ne za sve jednako. Moj scenarij polazi od tri temeljne stvari: slobode,ravnopravnosti i vladavine prava. Europa mora bit unija ravnopravna; bilo velikih i malih, bilo na sjeveru ili jugu. Europa mora disati sa oba plućna krila, istočnim i zapadnim, inače će naš kontinent izgubiti dah. Nije prihvatljivo da 2017. djeca umiru od bolesti koje su davno trebale biti iskorijenjene. Djeca u Rumunjskoj i Italiji moraju imati isti pristup cjepivu kao i u drugim zemljama. Ne smiju postojati niti radnici drugog reda. Ljudi koji rade na istom mjestu moraju dobivati i istu plaću", poručio je Juncker nakon čega se dvoranom prolomio glasan pljesak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo, predsjednik Europske komisije svake godine u rujnu u Europskom parlamentu drži govor o stanju Unije, u kojem se osvrće na postignuća u protekloj godini i predstavlja prioritete za iduću godinu. U njemu izlaže i načine na koje Komisija namjerava odgovoriti na najvažnije izazove s kojima se Europska unija suočava.

Nakon govora slijedi plenarna rasprava kojom započinje dijalog Komisije s Parlamentom i Vijećem kako bi se pripremio radni program Komisije za iduću godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo