"Tijekom cijelog ovog druženja danas poslije podne, hodajući hodnicima nove zgrade NATO-a i kroz prijem koji je prethodio summitu bilo je dosta prigoda za razgovor.
Razgovarala sam i s predsjednikom Trumpom i pozvala ga u posjet Hrvatskoj", rekla je predsjednica Grabar-Kitarović nakon završetka summita.
"Iznenadila sam se koliko je razgovarao sa svima, uključujući i sa mnom. Uglavnom, bio je vrlo opušten, ležeran i ljubazan prema svima, čak se malo i šalio", rekla je Grabar-Kitarović o razgovorima s američkim predsjednikom s kojim je dotaknula mnogo tema, uključujući stanje na jugoistoku Europe.
'Tražila sam od njega da se ponovno SAD angažira'
"Tražila sam od njega da se ponovno SAD angažira, upozorila sam na sve ugroze koje postoje u našem susjedstvu i naglasila sam ulogu koju se Sjedinjene Države imale do sada i držim da će i dalje igrati važnu ulogu uz njihov fokus na prostor jugoistoka Europe, veći nego do sada", rekla je.
"Razgovarala sam i s francuskim predsjednikom Macronom, kojeg sam također pozvala u posjet Hrvatskoj. Ustanovili smo da nijedan francuski predsjednik nikada nije bio u službenom posjetu Hrvatskoj. On je izrazio interes i nadam se da ćemo kroz diplomatske kanale i kroz zajednički rad uspjeti realizirati taj posjet. Naravno, razgovarali smo i o stanju u našim državama i našim bilateralnim odnosima", rekla je predsjednica.
Na summitu NATO-a prihvaćena su dva dokumenta, jedan o podjeli odgovornosti i troškova obrane, drugi o uključenju NATO-a kao organizacije u borbu protiv terorizma..
"Atmosfera na summitu bila je iznimno dobra, vrlo pozitivna. Moram reći da je, osim o ove dvije teme, nas nekoliko govorilo o prostoru jugoistoka Europe. Začuđujuće velik broj ljudi spomenuo je potrebu da se obrati pozornost na razvoj događaja na jugoistoku Europe i na sve prijetnje", rekla je predsjednica .
Na upit je li razgovarala s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, predsjednica je odgovorila potvrdno.
"Jesam, razgovarala sam s kancelarkom Merkel. Dosta se sugovornika raspitivalo o trenutačnom stanju u Hrvatskoj i činjenici da nam u ovom trenutku predstoji imenovanje četiri ministara u vladi. Pitali su općenito kako teku procesi u Hrvatskoj i kakva su očekivanja", rekla je predsjednica.
Nadalje je rekla da je pozvala da se pokrene Akcijski plan za članstvo (MAP) za BiH.
'Rekao je da sto posto stoji uz Europu'
"Ustrajno inzistiram na načelu konstitutivnosti triju naroda u BiH. Znamo da to nije lako nekima prihvatiti, međutim, činjenica je da se Dayton temelji na principu jednakopravnosti triju naroda i građana. Na tome ću ustrajati i upozoravati na činjenicu da zaustavljanje, odnosno nikakav napredak u procesu pristupa BiH u članstvo EU-a i NATO-a stvara vakuum koji onda ispunjavaju neke treće strane iz vlastitih interesa. Danas sam, u nazočnosti slovenskog premijera (Mire Cerara) i turskog predsjednika (Recepa Tayyipa Erdogana) otvoreno pozvala na aktivaciju MAP-a za BiH, žurno i što prije kako bi se zemlju zadržalo na putu euroatlantskih integracija", rekla je Grabar-Kitarović.
Zamoljena da komentira činjenicu što se američki predsjednik Trump nije izrijekom obvezao poštovati članak 5 Sjevernoatlantskog ugovora, koji kaže da napad na jednu članicu predstavlja napad na sve, predsjednica je rekla da je Trump jasno rekao da SAD potpuno stoji uz Europu.
"Trump je u govoru na summitu rekao da sto posto stoji uz Europu. To po meni podrazumijeva članak 5", rekla je predsjednica.