Tužiteljstvo je svoju odluku donijelo u utorak čime je obustavljena istraga protiv Karića zbog kaznenog djela zloupotrebe položaja, nakon čega je sudac Specijalnog suda ukinuo rješenje o pritvoru za Karića te naredio povlačenje potjernice, piše Blic.
Nema dokaza
Kao objašnjenje za obustavu istrage iz Suda navode da 'ne postoje razlozi koji bi opravdavali zadržavanje okrivljenog u pritvoru'.
U rujnu je objavljeno kako je postupak koji je vođen pred Višim sudom u Beogradu po optužnici Višeg tužiteljstva iz 2010. kojom je Kariću i još 14 osoba na teret stavljeno da su u razdoblju od 1998. do 2005. nezakonito izvlačili novac iz "Mobtela", zastario.
Zbog ovakve odluke suda Kariću i njegovoj obitelji sada će se morati vratiti više skupocjenih automobila, kuća i lokala koji su privremeno bili zaplijenjeni tijekom istrage i povjereni na čuvanje Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom, piše Blic.
Vijest iznenadila Vučića
Vijest o odustajanju od gonjenja Bogoljuba Karića iznenadila je Vladu Srbije te izazavala pravu buru, piše Blic.
Premijer Aleksandar Vučić održao je sastanak s ministricom pravosuđa Nelom Kuburović, na kojem su, nakon vijesti o tome da je Karić slobodan čovjek i da se može vrati u Srbiju kad god poželi bez straha od uhićenja, padale teške riječi.
Vučić je navodno podigao glas u razgovoru s ministricom izražavajući na taj način nezadovoljstvo raspletom slučaja 'Mobtel'. Kako saznaje Blic, tražio je objašnjenje kako je došlo do oslobađanja Karića i Dinkića.
'Zar je moguće da nema nikakvih dokaza protiv Dinkića i Karića?!' pitao je premijer, koji je ranije, dok je postupak još bio u tijeku, izjavljivao da se Karić može vrati u Srbiju, ali u zatvor.
Ministrica pravosuđa, piše Blic, premijeru je u nekoliko navrata kazala kako je Tužiteljstvo Srbije samostalni organ te kako ne postoji način utjecaja na odluku o Kariću i Dinkiću.
Dvije istrage
Tužiteljstvo je obustavilo dvije istrage pokrenute 2006. godine protiv Bogoljuba Karića i njegovih suradnika.
Novo je vještačenje otkrilo da je u 'Mobtel' prilikom nabave i isporučivanja opreme, suosnivač "BK Trade" imao opravdane troškove na ime transporta opreme iz Švedske i Rusije. Tužiteljstvo navodi da su zbog toga zaključili da nije pribavljena protupravna imovinska korist.
Druga istraga protiv članova obitelji Karić vođena je zbog sumnje da je u razdoblju od kolovoza 1999. do listopada 2000. zloupotrebom novčanih sredstava 'Mobtela', koja su se nalazila na računu otvorenom kod Astra banke, nezakonito pribavili iznos znatno veći od 1.500.000 dinara i istodobno omogućili jednom broju tvrtki sa Cipra dobivanje deviznih kredita bez garancija, piše Blic.
U tužiteljstvu navode da tijekom istrage nisu pribaviti potrebnu dokumentaciju zbog toga što je u razdoblju postupka likvidacije 'Astra banke' u prostorijama s dokumentacijom koje je zapečatio sud izbio požar u kojem je izgorio dio dokaza važnih za nastavak postupka.
Obustavljena istraga i protiv Dinkića
Osim obustave istrage protiv Bogoljuba Karića, Tužiteljstvo za organizirani kriminal donijelo je odluku i o obustavi istrage protiv Mlađana Dinkića koja se od 30. prosinca 2014. godine provodila zbog sumnje da je izvršio kazneno djelo zloupotrebe službenog položaja, zaključenjem sporazuma s 13 poslovnih banaka kojima je potkraj 2002. godine, bez naknade dao na korištenje imovinu tadašnje Savezne republike Jugoslavije koju je koristila Narodna banka Jugoslavije.