Turska vojska sebe smatra čuvarom sekularnog uređenja u zemlji i od 1960. uspješno je izvela tri državna udara protiv civilnih vlasti, piše agencija dpa.
Prvi udar izveden je 27. svibnja 1960. Vojska je smatrala da je ugrožen demokratski sustav. Vlada je ograničila slobodu medija i prava oporbenih političara, što je dovelo do studentskih nemira. Premijer Adnan Menderes i dva ministra obješeni su u rujnu 1961. Vojska je ostala na vlasti 17 mjeseci.
Druga vojna intervencija izvedena je 12. ožujka 1971. Ona se smatra odgovorom na nasilni ekstremizam krajnje ljevice. Vojska je prisilila premijera Suleymana Demirela na ostavku. Sljedeće godine vojska je ponovno predala vlast civilnoj vladi.
Dana 12. rujna 1980. Demirel je u svom drugom mandatu srušen u državnom udaru. Vojno vodstvo pod generalom Kenanom Evrenom uvelo je izvanredno stanje. Uhićeno je 650.000 ljudi i mnogi su ubijeni. Vojna vlast službeno je završila u studenome 1983.
Dana 30. lipnja 1997. vojska se uplela u politiku ali nije izvela udar. Prisilila je na ostavku prvog turskog islamističkog premijera Necmettina Erbakana. On je bio mentor sadašnjega turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.