POTRES U EUROPSKOJ UNIJI: /

Nizozemsko 'ne' Ukrajini moglo bi imati vrlo opasne posljedice za cijelu Europu

Image

Nizozemci su ove srijede na referendumu glasali protiv sporazuma o pridruživanju Ukrajine Europskoj uniji, što je izazvalo snažne političke potrese u Bruxellesu i diljem Europe.

9.4.2016.
7:45
VOYO logo

Politički, trgovinski i obrambeni sporazum o pridruženom članstvu EU-Ukrajina privremeno se primjenjuje od siječnja, no moraju ga ratificirati sve države članice Unije da bi imao punu pravnu snagu. Protiv sporazuma bilo je 61 posto birača, a za 38 posto. Odaziv je bio 32 posto, malo iznad praga od 30 posto potrebnog da bi referendum bio valjan.

Sporazum se odnosi na jačanje političkog dijaloga i trgovine, no minirali su ga nizozemski euroskeptici, koji su referendum pretvorili u izjašnjavanje o EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Referendum nije obvezujući, ali ima političke posljedice

Referendum nije obvezujući i nizozemska vlada neće morati uložiti veto na europskoj razini, no krhka koalicija, koja usto u ovom polugodištu predsjeda Europskoj unijom, neće to moći zanemariti godinu dana prije parlamentarnih izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbacivanje sporazuma pobjeda je za ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji se protivi jačanju veza između EU i Ukrajine i kojeg mnogi krive zbog toga što su proruski pobunjenici u Ukrajini prije dvije godine srušili zrakoplov na letu iz Amsterdama.

Image
Foto: AFP, ALEXANDER ZEMLIANICHENKO

Ruski predsjednik Vladimir Putin

Ukrajina neće odustati

Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko kazao je jučer kako je odbacivanje sporazuma "napad na jedinstvo Europe": "Pravi cilj organizatora ovog referenduma nije sporazum o pridruživanju između Ukrajine i EU... Ovo je napad na širenje europskih vrijednosti".

No, rekao je i da Ukrajina neće odustati od nastojanja da postane članicom EU.

Različite reakcije

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker kazao je da je "žalostan" zbog toga što se dogodilo, a predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk poručio je da će se sporazum s Ukrajinom "i dalje privremeno primjenjivati".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Kluba zastupnika Europske pučke stranke u Europskom parlamentu Manfred Weber kritizirao je nizozemskog premijera Marka Ruttea i nizozemske elite što nisu bile dovoljno aktivni uoči referenduma. Rekao je da je rezultat glas "protiv Ruttea, protiv Europe, protiv migracije, protiv svega", u intervjuu za dpa.

Iz Kremlja su pak ocijenili kako je referendum dokaz da Nizozemci ne vjeruju u sporazum. "Nizozemski građani imaju pitanja, puni su nepovjerenja. To su pokazali", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Riješili smo i druga teška pitanja, pa ćemo i ovo'

SAD je također izrazio razočaranje, poručivši da su tješnje veze Ukrajine sa Zapadom u njezinu interesu. Francuska i Njemačka kazale su da će nastaviti primjenjivati sporazum s Ukrajinom. "I dalje ćemo podupirati Ukrajinu i, što se nas tiče, u našim zemljama (Francuskoj i Njemačkoj) ćemo primjenjivati sporazum o pridruživanju", rekao je francuski predsjednik François Hollande novinarima nakon sastanka francuske i njemačke vlade u Metzu.

Angela Merkel je dodala da će nizozemske vlasti odgovoriti na taj referendum u suradnji s "europskim ustanovama". "Riješili smo i druga teška pitanja, pa ćemo i ovo. Prepustit ćemo to Nizozemcima i europskim institucijama", kazala je.

Image
Foto: AFP, ODD ANDERSEN

Angela Merkel, njemačka kancelarka

Suspendirane neke odredbe

Britanski premijer David Cameron izrazio je nadu da nizozemska odluka neće utjecati na britanski referendum o članstvu u EU, istaknuvši da je na britanskom referendumu riječ o "posve drukčijem pitanju".

Dok se sporazum ne ratificira, neće se primjenjivati sve njegove odredbe. Suspendirane su odredbe koje se odnose na vanjsku i sigurnosnu politiku, prevenciju sukoba, kontrolu naoružanja i borbu protiv terorizma. Ne primjenjuju se niti poglavlja koja se odnose na unutarnje poslove poput azila i upravljanja granicama, pranja novca, borbe protiv droga, kriminala i korupcije te pravosudnu suradnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Referendum nije ni trebao biti organiziran'

Andrej Plenković, šef Izaslanstva Europskog parlamenta za odnose s Ukrajinom, kazao je pak da ovaj referendum nije ni trebao biti organiziran jer vrlo mali broj građana odlučuje o pitanju koje se odnosi na pola milijarde stanovnika Unije.

"Riječ je o rezultatu koji je vrlo nepravedan prema Ukrajini, ali i prema drugima, uključujući i Hrvatsku, koja je u Saboru ratificirala sporazum", rekao je Plenković. Sada je na nizozemskoj vladi da rezultate ovoga savjetodavnog referenduma analizira i objasni svim državama članicama, Europskom parlamentu i Komisiji te kaže koji će biti njezini sljedeći potezi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Andrej Plenković

Inicijatori referenduma - euroskeptične skupine

Inicijatori referenduma bile su razne euroskeptične skupine, koje i same priznaju da glavni cilj referenduma nije Ukrajina, nego Europska unija, odnosno položaj Nizozemske u Uniji. Rezultat zabrinjava i Europsku uniju, jer pokazuje da euroskeptične snage sve više jačaju.

"Ako političari zanemare eventualno nizozemsko 'ne', to će biti još snažniji signal da se europsku političku klasu ne može promijeniti i da bi Britanci trebali glasovati za izlazak", rekao je Thierry Baudet, zagovornik referendumskog "ne" i jedan od njegovih organizatora.

Moguć i referendum o Nexitu?

Nizozemski zakon o referendumu donesen je prošlog ljeta i prema njemu potrebno je samo 300 tisuća potpisa za raspisivanje referenduma.

Organizatori referenduma mogli bi vrlo lako početi razmišljati i o organizaciji referenduma o "Nexitu", izlasku Nizozemske iz EU-a, smatra Tony van der Togt s Instituta za međunarodne odnose Cligendael iz Den Haaga. Napominje da bi nizozemski referendum mogao postaviti i opasan presedan u EU-u. "Više se neće moći donositi odluke", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo