Nešto ranije, predsjednik Burkine Fasa Blaise Compaore proglasio je izvanredno stanje nakon nemirnog dana obilježenog paljenjem Narodne skupštine i upadom prosvjednika u zgradu državne televizije, navodi se u priopćenju predsjedništva koje je primila agencija France Presse.
"Izvanredno stanje je proglašeno na čitavom državnom teritoriju. Zapovjednik glavnog vojnog stožera je zadužen za provedbu ove odluke koja stupa na snagu s današnjim danom", piše u tom priopćenju bez službenih oznaka i nadnevka, s potpisom Blaisea Compaorea koji se razlikuje od njegova uobičajenog parafa.
Buran dan
Problematična je i vjerodostojnost priopćenja i izjave primljenih iz istog tiskovnog ureda predsjednika u vezi s raspuštanjem vlade i s pozivom na pregovore s oporbom koji se sastoje tek od nekoliko nepotpisanih redaka na bijelom listu papira.
Burkina Faso je u četvrtak proživjela buran dan koji je počeo pljačkom i paljenjem Narodne skupštine gdje se trebalo održati glasovanje o ustavnim promjenama kojima bi se trebao produljiti mandat predsjednika države koji je na vlasti već 27 godina.
Uništeni simboli vlasti
Tisuće prosvjednika su zatim upale u zgradu državne televizije poharavši je, a onda su uništili i sjedište predsjedničke stranke u Ouagadougouu te druge simbole vlasti.
Najmanje je jedna osoba poginula. Sukobi su se proširili na Bobo Dioulasso, na zapadu zemlje, gospodarsku prijestolnicu zemlje i na Ouahigouyju, na sjeveru.
Najteža kriza
Ovo je najteža kriza od vala pobuna iz 2011. u kojemu je uzdrmana vlada koja je došla na vlast nakon puča 1987.
Zemlju je u krizu gurnula najava prijedloga ustavnih promjena od 21. listopada, po kojemu se najveći mogući broj petogodišnjih predsjedničkih mandata povećava s dva na tri.
Predsjednik Compaore koji je na vlasti već 27 godina, treba sljedeće godine završiti svoj zadnji mandat nakon dvaju sedmogodišnjih (1992-2005) i dvaju petogodišnjih mandata (2005-2015).