Potpuna kontrola građana, koju će oni sami platiti

Pod krinkom borbe protiv terorizma, britanska Vlada želi pod nadzor staviti online aktivnosti svojih stanovnika.

9.3.2012.
14:06
VOYO logo

Britanska vlada pokušava progurati protuteroristički zakon koji će omogućiti vlastima da kontroliraju svu privatnu elektronsku komunikaciju, uključujući i onu na društvenim mrežama. Ono što stvar čini dodatno ironičnom, jest da će Britanci gubitak svoje privatnosti platiti iz svojih džepova, javlja rt.com.

Britanija je već vjerojatno najkontroliranije društvo zapadnog svijeta, a diljem zemlje postavljeno je oko dva milijuna nadzornih kamera. Živjeti u Velikoj Britaniji, znači biti pod neprestanim nadzorom, tvrde britanski aktivisti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A sada Vlada planira pod nadzor staviti i online aktivnosti stanovnika, a sve pod krinkom borbe protiv terorizma. Bude li zakon prihvaćen, vlasti ne samo da će znati koje web stranice svaka pojedina osoba posjećuje, već će imati uvid i u privatnu Facebook komunikaciju, a prisluškivat će se i privatni telefonski razgovori i poruke. Valad će pri tom znati s kim razgovara određena osoba, kada i gdje.

'Britanija nije Kina'

Naime, bez obzira o kome se radi, mobilne i telefonske kompanije te pružatelji innternetskih usluga morat će čuvati sve osobne podatke svakog korisnika godinu dana, a sigurnosne službe pritiskom na dugme imat će pristup tim podacima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski aktivisti koji se bore za očuvanje privatnosti osudili su ovu incijativu, uspoređujući zakon s praksom kineske vlade.

"Ovo je prvi korak prema tome da Vlada preuzme kontrolu nad internetom", komentirao je direktor Big Brother Watcha Nick Pickles. "Jedino mjesto u svijetu gdje još postoji ovakva regulacija je Kina. Žao mi je, ali Britanija nije Kina", kazao je. Prema ocjenama drugih nevladinih organizacija, zakon će ljudima uliti strah od Velikog Brata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijena? Sitnica...

Prema ocjenama stručnjaka za cyber sigurnost, porezni obveznici za svoje špijuniranje trebali bi platiti čak milijardu funti, a ni tada im se ne može garantirati da njihovu komunikaciju neće pratiti i drugi znatiželjnici.

"Svatko tko vam zagarantira apsolutnu sigurnost je idiot", kaže profesor Peter Sommer. "Ako se bavite informacijama koji bi policiji mogle zatrebati u kratkom roku, onda to znači da i veliki broj ljudi mora biti uključen u taj proces", kazao je dodajući kako to sigurno znači kako će biti velikih propusta u sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sličan prijedlog zakona britanski je parlament odbio još 2008. godne, a razlog tome nupravo je bila nemogućnost da se garantira zaštita podataka. No, ovaj put bi se kao razlog za izglasavanje kontroverznog zakona mogle naći Olimpijske igre koje se ovog ljeta održavaju u Londonu.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo