Prilikom iznošenja završnih riječi tužitelj Dubravko Čampara kazao je da je Husein Bosnić na području tzv. Krajine važio za vjerski autoritet. Navodeći izjave svjedoka iz faze glavnog pretresa istakao je da se može zaključiti da je ''odlučivao o sudbinama ranjivih populacija i mladih ljudi''. Zbog toga je, po njegovim riječima, najmanje šest mladih osoba iz BiH poginulo na ratištima u Siriji, pišu Nezavisne novine.
Svjesno iskorištavao ljude
Dodao je da su to roditelji mladića, prilikom svjedočenja, i potvrdili. Podsjetio je da su govorili tijekom suđenja da su se njihovi sinovi poslije upoznavanja s njim ponašali drugačije, odbijali poslušnost i mijenjali životne navike.
Naglasio je da je Bosnić svjesno iskorištavao ljude, a koji su kasnije izgubili živote. Tužitelj je mišljenja da su Bosnićeva predavanja na mreži YouTube također važan dokaz da je pozivao ljude da se bore za ciljeve Islamske države.
Odvjetnik: Vjersko učenje se ne može okarakterizirati kao terorizam
Odbrana optuženog, odvjetnik Adil Lozo tražio je puštanje na slobodu, odnosno oslobađanje svake sumnje njegovog branjenika. Pozvao se na Zakon o slobodi vjere i pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica u BiH.
"Država nema nadležnosti da osuđuje vjersko učenje i okarektizira ih kao terorizam", naveo je Lozo. Govoreći o sadržajima s YouTubea kazao je da ih nije objavljivao Bosnić, a da ih je tužiteljstvo kao dokaze koristilo nepotpune te da je uzimalo određene dijelove.
Bosnić je izjasnio da se ne osjeća krivim te da nikada nikome nije govorio da ide u Siriju niti formirao neku organizaciju.
Bosniću je suđeno po optužnici koja ga tereti da je kao vođa zajednice radikalnih islamista-selafije (vehabija) koja djeluje izvan struktura Islamske zajednice u BiH poticao svoje sljedbenike na odlazak na ratišta u Siriji i Iraku kako bi se tamo borili u redovima IS-a.
Tužiteljstvo tražilo 20 godina zatvora
Tijekom suđenja Tužiteljstvo BiH koje je za Bosnića tražilo maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora predstavilo je dokaze kako je boreći se u redovima IS-a upravo na Bosnićev poticaj poginulo najmanje šest muškaraca iz BiH.
Bosnić je tijekom suđenja odbacivao sve navode optužnice tvrdeći kako nikoga nije poticao na suradnju s IS-om. U pritvoru je od rujna 2014. kada je uhićen zajedno s većom skupinom svojih sljedbenika u operaciji pod kodnim nazvom Damask.
Ta je akcija bila usmjerena na razbijanje mreže za koju se smatralo kako pruža izravnu potporu terorističkim akcijama Islamske države.
Drugi su ranije osuđeni
Početkom listopada Sud BiH osudio je na zatvorske kazne četvoricu državljana te zemlje zbog veza sa IS-om.
Nevad Hušidić i Merim Keserović osuđeni su na po godinu dana zatvora zbog pokušaja da se pridruže IS-u, a Husein Erdić koji je organizirao njihov odlazak u Siriju odnosno Irak osuđen je na tri i pol godine zatvora.
Četvrti osuđeni je Midhat Trako koji je osigurao novac za zrakoplovne karte od Sarajeva do Istanbula i on je za to dobio godinu i pol zatvora.
Nezavisne novine/ Danas.hr