"Mnogi njezini uspjesi i slavan zivot inspiracija su svim zenama", rekao je direktor CIA-e John Brennan u cast Elizabeth "Betty" McIntosh, novinarki koja je postala operativka i koja je sudjelovala u nekima od najvaznijih spijunskih operacija tijekom vise od cetiri desetljeca kao jedna od rijetkih zena spijuna u ovoj agenciji.
Rodena je u Washingtonu DC, a nakon diplome iz novinarstva radila je kao novinarka za nekoliko listova. Pokrivala je i napad na Pearl Harbor iz prve ruke, pruzajuci dramaticne informacije tog tragicnog dana za americku povijest.
Buduci da tecno govori japanski, McIntosh je u ratu bila zaduzena za stvaranje "crne propagande" - glasina kojima je bio cilj da prevare neprijatelja. Mnogi od njezinih kolega spijuna u odjelu zvanom Office of Strategic Services (OSS) za "moralne operacije" bili su umjetnici i pisci koji su kreirali lazne vijesti i price.
Kad je bila stacionirana u Indiji, ona je pomogla moderirati krivotvorene naredbe japanske vlade koje se informirale vojnike u toj zemlji da im je predaja dopustena. Predaja je, naravno, u japanskoj vojsci dugo bila smatrana neprihvatljivim i sramotnim cinom. Da bi naredbe stigle u ruke Japanaca, McIntosh je dobila burmanskog agenta OSS-a koji je ubio japanskog kurira na putu kroz dzunglu i stavio krivotvorene dokumente u njegov ruksak.
Kada su japanski vojnici otkrili tijelo kurira, nasli su naredbe i pretpostavili da su autenticne. Mnogi od tih vojnika naknadno su se predali americkim snagama.
Drugi put, ona je dostavljala nesto za sto se pretpostavljalo da je obican komad ugljena. Predala ga je kineskom operativcu OSS-a koji je cekao u blizini zeljeznicke stanice u gradu Kunming.
To je zapravo bio "Crni Joe," lazni grumen ugljena punjen dinamitom.
Agent ga je uzeo sa sobom na vlak pun japanskih vojnika. Kada je vlak presao most preko jezera, on je "bacio ugljen u motor i iskocio, a kada je vlak presao preko mosta, eksplodirao je", ispricala je McIntosh za Washington Post.
Kasnije, ona je letjela iza neprijateljskih linija s buducom slavnom kuharicom Juliom Child s malim avionom u Kini, gdje je radila na ilegalnoj radio stanici i pisala sadrzaje za emisije koje su imale namjeru zbuniti japanske slusatelje.
Ponekad te emisije nisu ni bile tako daleko od istine. Na dan kada su americke snage ispustile atomsku bombu na Hirosimu, spikerica koja je na radio stanici citala McIntoshijev scenarij, predvidila je da ce se "nesto strasno dogoditi u Japanu ... iskorijeniti cijelo jedno podrucje Japana". To je bila samo slucajnost, jer McIntosh zapravo nije znala nista o tajnim planovima bacanja atomskih bombi na Japan.
Nakon rata vratila se kuci, udala se i pisala clanke za modne magazine. No, to joj je bilo tako dosadno da je uvjerila CIA-u da je opet zaposli. Iako je autorica nekoliko knjiga o svom vremenu provedenom u OSS-u, njezine godine u CIA-u i dalje ostaju misterij jer je pod zakletvom da nikad nece otkriti svoje aktivnosti za vrijeme rada u agenciji.