PORUKA IZ SLOVENIJE: /

'Hrvatska je izlaskom iz arbitražnog postupka stvorila probleme i nama i Europskoj uniji'

Image
Foto: Igor Šoban / PIXSELL

Slovenija se obratila Europskoj komisiji iznijevši elemente planirane "vjerojatne" tužbe protiv Hrvatske ako ona u međuvremenu ne prihvati implementaciju arbitražne presude

31.3.2018.
10:08
Igor Šoban / PIXSELL
VOYO logo

Hrvatska nije imala pravo izaći iz arbitražnog postupka o granici, čime je napravila probleme Sloveniji, ali i Europskoj uniji i njezinoj ulozi na Balkanu, kazao je u razgovoru za mariborski list Večer od subote državni tajnik u slovenskom ministarstvu vanjskih poslova Iztok Mirošič, govoreći o razlozima zašto se Ljubljana odlučila na "pravne korake", odnosno vjerojatnu tužbu protiv Hrvatske.

Image
SLOVENIJA PREDALA KOMISIJI PISMO S PRIJEDLOGOM TUŽBE PROTIV HRVATSKE: /

Dosad je samo jedna tužba među članicama EU-a uspjela

Image
SLOVENIJA PREDALA KOMISIJI PISMO S PRIJEDLOGOM TUŽBE PROTIV HRVATSKE: /

Dosad je samo jedna tužba među članicama EU-a uspjela

Do presude će trebati godina i pol dana

"Žao mi je što Hrvatska nije ispunila svoje obveze koje su bile dogovorene kako bi mogla ući u EU. Nije imala pravo izaći iz arbitražnog sporazuma i arbitražnog postupka. Time je uzrokovala mnogo problema ne samo Sloveniji nego i Europskoj uniji i njezinoj ulozi na Balkanu", kazao je Mirošič, dodavši da se zato Slovenija obratila Europskoj komisiji, iznijevši elemente planirane "vjerojatne" tužbe protiv Hrvatske ako ona u međuvremenu ne prihvati implementaciju arbitražne presude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako do podnošenja tužbe na sud EU-a u Luksemburgu dođe, do presude će trebati oko godina i pol dana, a Sloveniju će na sudu zastupati odlični strani stručnjaci za međunarodno pravo, najavio je Mirošič.

Različita stajališta unutar Europske komisije

Kako je pojasnio, u Europskoj komisiji je, kad je riječ o odnosu prema stajalištima Slovenije o arbitražnoj presudi i njezinoj implementaciji vidljiva razlika između vodstva Komisije i njezine pravne službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kolegij povjerenika i pravna služba Komisije jasno su rekli da presude međunarodnih sudova treba implementirati. Primjećujem razlike između tih stajališta i linije koju zastupaju predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker i nekadašnji šef njegova kabineta Martin Selmayr", kazao je Mirošič.

Slovenski mediji i neki političari izjave Junckera da je neriješeni arbitražno-granični prijepor dviju članica bilateralni ali i europski problem koji druge ne zanima mnogo iako ga treba što prije riješiti tumače kao "sklone" Hrvatskoj i protivne slovenskom stavu da je arbitražnim rješenjem koje nema alternative spor definitivno riješen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo