Sve je više oboljelih od raka, porast broja u posljednjim se godinama bilježi i među mladima, često su to osobe do 45 godina. Kao jedan od glavnih razloga pojave raka, tvrde liječnici, je ultraprerađena hrana i nezdrava prehrana.
Prema pisanju portala Blic.rs, trend porasta broja oboljelih od svih vrsta raka među vrlo mladom populacijom postoji i u Srbiji. Veliku opasnost od raka nosi i ultraprocesirana hrana koja izgleda svježe i ima dug rok trajanja. "Peciva koja su vakuumirano zatvorena i traju mjesecima, kao i grickalice, mogu sadržavati štetne konzervanse. Svaka hrana koja bi se inače pokvarila za dva, tri dana da nema konzervansa - može biti opasna", ističe onkolog profesor Vladimir Kovčin.
Upravo takvu - ultraprerađenu hranu, djeca i mladi gotovo svaki dan jedu. Takva hrana obično sadrži aditive koji mogu biti štetni, a pojava raka ovisi o nakupljanju tih štetnih tvari iz hrane, takva hrana može dovesti i do probavnih problema.
Opasna je i ambalaža u kojoj se drži hrana. "Plastika može biti štetna, posebno tvari koje se koriste za oblaganje posuda od stiropora kako bi se spriječilo upijanje masnoće i tekućina. Ove kemikalije mogu biti kancerogene. Puno toga može sadržavati tvari koje mogu dovesti do razvoja raka", napominje Kovčin.
'Svaka hrana može biti i lijek i otrov'
Inače, ultraprerađena hrana često sadrži visoke razine zasićenih masnoća, soli i šećera, a kada je jedemo, u prehrani ostavljamo manje mjesta za hranjive namirnice. Svježa hrana je obično skuplja, a tijelo se od prerađena hrane može očistiti detoksikacijskim dijetama barem jednom ili dvaput godišnje, ali ne mora ni to biti garancija da netko neće dobiti rak, ali smanjuje rizik, tvrdi liječnik.
Kao savjet za kupnju, liječnik ističe da se izbjegava pakirana i konzervirana hrana s dugim rokom trajanja, a posebno ako ti proizvodi nisu zamrznuti ili prerađeni na drugi način. Kovčin kaže da je najbolje smanjiti konzumaciju takve hrane. "Svaka hrana može biti i lijek i otrov, a sve ovisi o količini. Djeci ne možemo zabraniti apsolutno sve, ali treba paziti na umjerenost, pogotovo kada znamo da neka hrana može biti štetna", objašnjava Kovčin.
Za prevenciju, ljudi bi trebali obaviti dodatne prehrane ako im zdravstvene tegobe poput proljeva, bolova u trbuhu i kašlja traju dulje od deset dana. Najčešći uzrok raka je okoliš u kojem živimo: zrak koji udišemo, voda koju pijemo i hrana koju jedemo, tvrdi Kovčin.
S druge strane, naši preci su živjeli kada okoliš nije bio toliko zagađen, a u hrani je bilo manje kemikalija. Nije to jedini uzrok, osobe oboljele od raka bolest mogu naslijediti, a veliku ulogu u cijeloj priči nosi i najgori ljudski neprijatelj - stres i oslabnjeli imunitet.
"Osnova je veliko zagađenje koje je oko nas i ta nakupina s kojom smo svakodnevno u kontaktu. Kada se dosegne kritična količina, razvija se rak. Naravno, jedan od bitnih faktora je stres koji remeti imunitet, a imunitet je odgovoran za ubijanje malignih stanica, ali kada je oslabljen, one uspijevaju izbjeći imunitet", upozorio je za Blic.
POGLEDAJTE VIDEO: Ma kakav fine dining! Neobična zabava u Čazmi: 'Najbolja hrana je domaća'