POLJSKI VELEPOSLANIK POLEMIZIRA S NET.HR-OM: /

'Kod nas ne vladaju radikali, a sudstvo je neovisno'

Image

Veleposlanik Poljske Nj. E. Andrzej Jasionowski reagirao je na tekst objavljen na našem portalu

26.3.2021.
13:53
VOYO logo

Nakon što smo na Net.hr-u objavili tekst o Poljskoj pod naslovom "Kad radikali zavladaju: Udar na manjine, čudan zakon o holokaustu i još čudnije sudske presude – to je vlast tvrdih desničara", našoj se redakciji, s odgovorom na ovaj tekst javio veleposlanik Republike Poljske u Hrvatskoj, gospodin Andrzej Jasionowski.

Njegov tekst prenosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S velikom gorčinom pročitao sam članak objavljen na portalu net.hr: "KAD RADIKALI ZAVLADAJU: Udar na manjine, čudan zakon o holokaustu i još čudnije sudske presude – to je vlast tvrdih desničara". Sam naslov već sugerira da tekst neće biti lišen manipulacija, a tako i uistinu jest. Čini se da prof. Hrvoje Klasić potpuno ignorira činjenice koje se ne uklapaju u unaprijed pretpostavljenu tezu o navodnom povijesnom revizionizmu poljske vlade.

Kao prvo, naslov. Potpuno sam svjestan da upadljivi naslovi privlače više čitatelja. To su zakoni današnjih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KAD RADIKALI ZAVLADAJU: /

Udar na manjine, čudan zakon o holokaustu i još čudnije sudske presude - to je vlast tvrdih desničara

Image
KAD RADIKALI ZAVLADAJU: /

Udar na manjine, čudan zakon o holokaustu i još čudnije sudske presude - to je vlast tvrdih desničara

'Poljskom ne vladaju radikali'

Prije svega, Poljskom ne vladaju radikali. Poljska vlada izabrana je na demokratskim i slobodnim izborima, a Poljska je odgovorna članica NATO-a i EU. Sporovi koji se vode u Poljskoj, također oni o povijesti, više svjedoče o vitalnosti poljske demokracije i javne rasprave.

Udar na manjine? Bio bih zahvalan da mi date jedan primjer. Čudan zakon o holokaustu? Sam autor članka piše da ovaj zakon nije stupio na snagu. Čudne sudske presude? Podsjetio bih da su sudovi u Poljskoj, u skladu s načelom podjele vlasti, neovisni. A u svjetlu činjenica, mogla bi postojati samo jedna presuda u slučaju o kojem autor piše.

Prisjetimo se: 2019. godine gospođa Filomena Leszczyńska podigla je privatnu tužbu protiv povjesničara Barbare Engelking i Jana Grabowskog, autora knjige "Noć bez kraja. Sudbina Židova u odabranim općinama okupirane Poljske".

Ujak Filomene Leszczyńske, Edward Malinowski, poglavar jednog od poljskih sela, u knjizi je predstavljen kao njemački kolaboracionist koji je pridonio smrti nekoliko desetaka Židova. Leszczyńska je zaključila da je njezin ujak oklevetan i – u skladu sa zakonom na koji ima pravo svaki građanin – zatražila je od suda da odluči je li obeščašćen ugled njezine obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Teza o poljskom revizionizmu mora se nečim hraniti'

To nije bila politička stvar, niti je riječ o vrijeđanju poljskog naroda. Naime, bio je to tipičan građanski predmet, gdje su znanstvenici pronašli sve moguće izvore, pravilno ih analizirali i donijeli zaključke u skladu sa standardima znanstvenoga rada, znanstvene pouzdanosti i predanosti. Prema sudu, znanstvenici nisu bili dorasli tom zadatku. Nakon temeljite analize iskaza svjedoka i arhivske dokumentacije, predstavnici Filomene Leszczyńske dokazali su da je situacija bila upravo suprotna.

Ispostavilo se da je autorica istraživanja zamijenila ujaka gospođe Filomene s potpuno drugim čovjekom, ne obraćajući dovoljno pozornosti na opisane dokumente. U veljači 2021. godine sud je naložio autorima knjige da se ispričaju. Treba dodati da su autori knjige nakon presude sami priznali pogrešku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U članku prof. Klasića nisam naišao na činjenice o kojima gore pišem. „Ako se činjenice ne uklapaju u teoriju, tim gore po činjenice“ – Hegelove riječi savršeno se ovdje uklapaju. Napokon, unaprijed pretpostavljena teza o poljskom povijesnom revizionizmu mora se nečim hraniti. Gledano iz određenog kuta, naravno bez neugodnih detalja, tužba je za to vrlo pogodna.

Zapravo, u sporu između Filomene Leszczyńske i autora knjige pravo pitanje je bi li sloboda znanstvenog istraživanja trebala dopuštati nekažnjeno objavljivanje neprovjerenih podataka, koji napadaju sjećanje na ljude koji se više ne mogu sami braniti? Možete si sami odgovoriti na ovo pitanje", napisao je poljski veleposlanik u Hrvatskoj gospodin Andrzej Jasionowski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo