Narod je pobijedio, priznaje predsjednik Srbije
Aleksandar Vučić koji je nakon prosvjeda protiv
projekta Rio Tinto i vađenja litija popustio djelu
zahtjeva.
No diljem Srbije prosvjedi su nastavljeni. Ponovno su blokirane
prometnice u Novom Sadu, Nišu, Šapcu, a prosvjedovalo se i u
glavnom gradu Beogradu. Prosvjednika je manje nego prethodnih
tjedana pa veći incidenti nisu zabilježeni. Građani, unatoč
Vučićevu popuštanju, traže jasnu politiku zaštite okoliša bez
pogodovanja stranim investitorima.
Politički analitičar Vuk Velebit sve je prokomentirao gostujući u RTL-u Danas. Kaže da je brojnost prosvjednika svakako uvjetovan činjenicom da je vlast ispunila dio zahtjeva.
"Jedan dio organizatora koji je dao riječ da će se blokada zaustaviti ukoliko Vučić ne potpiše dva zakona, odnosno ukoliko budu povučeni iz skupštinske procedure. To se dogodilo i jedan od lidera ekološkog pokreta proglasio je pobjedu građana i proglasio kraj blokada. Ali drugi dio ekološkog prosvjeda odlučio je nastaviti jer postoje mnogi drugi problemi zbog kojih se građani okupljaju", navodi.
Misli da su prosvjedi pokazali da je nezadovoljstvo građana puno veće od jednog pitanja. "Je li to ekologija, medijske slobode, rad institucija i vladavina prava, ne znam, ali nezadovoljstvo je daleko veće. Nezadovoljni su vlašću Aleksandra Vučića i mislim da je to glavni razlog zašto se okupljaju", kaže.
U konačnici, prosvjede je pokrenuo pokret Ekološki ustanak, s druge strane od vlasti se moglo čuti kako je cilj da se ukloni vladajuće, a ne zaštita okoliša kako tvrde aktivisti. Velebit tvrdi kako zasigurno postoje šire političke ambicije prosvjednika.
"Osim ekoloških pokreta, na samim prosvjedima sudjeluju političke stranke koje će sudjelovati na izborima. Oni naravno imaju političke ambicije, ali drugi dio kaže da ih politika ne zanima. Jedan dio prosvjednika svakako ima političke ambicije", navodi.
Upitan može li ovo sve uzdrmati Aleksandra Vučića i postoji li u Srbiji ozbiljna alternativa vlasti, navodi kako je ovo druga situacija kada građani izlaze na ulice i odnose pobjedu jer prošle godine, za vrijeme onih sukoba policije i građani, Vučić ipak nije uspio uvesti policijski sat.
"Sada je opet pod pritiskom naroda odlučio da se zakoni povuku tako da bi rekao da je vlast ovim izlaskom građana na ulicu uzdrmana na način da je poslana jasna poruka predstavnicima vlasti da ne mogu raditi uvijek što žele nego da slušaju građane i da rade u njihovu interesu", rekao je.
Može li se očekivati da u Srbiji državno tužiteljstvo ispita projekte poput Ria Tinta, dakle vađenja litija i općenito pogodovanja investitorima, jer upravo u to sumnjaju aktivisti ističe kako trenutno ne postoje takve namjere.
"Ako znate da je tužilaštvo i sudstvo pod političkim utjecajem vlasti, čudio bi se da se tužilaštvo odvaži da samoinicijativno proispituje bilo kakav projekt jer to ne bi bilo u interesu ove vlasti", zaključuje.