KRV NA ULICAMA /

Policijska represija u Barceloni zgrozila svijet: o razlazu sa Španjolskom zbog brutalnosti razmišlja i Oriol Ondategi Sanchez, turistički vodič za Hrvatsku

Razbijeni nosevi i polomljena rebra mogu biti itekako snažna motivacija za razlaz čak i kod onih Katalonaca koji za razlaz sa Španjolskom nikad nisu ni bili. Jedan od njih je i Oriol Ondategi Sanchez, turistički vodič za Hrvatsku

2.10.2017.
22:41
VOYO logo

Da policija u državi članici Europske Unije udara vlastite građane koji ne pružaju otpor - to je zgrozilo cijeli svijet. Rezultat referenduma: 900 ozlijeđenih, 90% želi samostalnost.

Oriol Ondategui Sanchez Katalonac je koji živi u Zagrebu. Svoj stav o separaciji iskazao je dresom ponosa Katalonije, nogometnog kluba Barcelone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nisam oduvijek bio za odcjepljenje. Siguran sam kako ni polovica Katalonaca nije bila do prije nekoliko godina. No, nakon eskalacije nasilja i nekih poteza španjolske vlade, pogotovo prije dva tjedna kada su poslali 10 000 policajaca, kada su počeli zapljenjivat papire i uhićivat političare, sve više ljudi je shvatilo kako ovo nije pitanje neovisnosti koliko odbijanje biti dio velike lopte korupcije i jako loših reakcija", rekao je Sanchez koji smatra da je policijska brutalnost bila sramotna.

"Ne mogu zamisliti što mora biti u glavi čovjeku, bez obzira bio policajac ili ne, da napadne nemoćne ljude koji podižu ruke u zrak i nemaju nikakvu namjeru nauditi ikome i samo žele izjasniti svoj stav", rekao je Sanchez.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klub čiji grb Uri nosi na prsima simbol je katalonske borbe za nezavisnost i tepaju mu "Više od kluba". Čelnici Barcelone jučer su prvo objavili kako u znak solidarnosti s narodom kojeg batina policija neće odigrati prvenstvenu utakmicu - ali na kraju su igrali, ali pred praznim tribinama. 

"Ja jesam i osjećam se Kataloncem, danas više nego ikad. Jako samo ponosan na narod Katalonije jer su se ponašali primjereno zadnjih sedam godina", rekao je Gerard Pique, nogometaš Barcelone. Katalonija je zlatna koka Španjolske. Najbogatija je od 17 regija. Ima 7 i pol milijuna stanovnika. Pune 19 posto BDP-a Španjolske, a iz Katalonije u Madrid stiže četvrtina svih poreza.

Španjolska Vlada policijsku brutalnost opravdava provođenjem zakona. "Svi Španjolci vidjeli su da je vladavina prava još uvijek jaka i na snazi, da odgovara onima koji je krše, da reagira kada se suoči s onima koji ju žele potkopati", tvrdi Mariano Rajoy, španjolski premijer. Nije Katalonija jedina koja razmišlja o odcijepljenju. U Škotskoj je na referendumu 2014. 55% građana odlučilo ostati dio Velike Britanije.

Španjolska Baskija također teži za samostalnošću. 22. listopada talijanske pokrajine Lombardija i Vento će na referendum, u Belgiji se spore dva naroda: Valonci i Flamanci. Korzika nije sretna s francuskom upravom, a jačanjem desnice na Njemačkoj političkoj sceni ne sviđa se Bavarskoj. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situacijom u Kataloniji ipak su najviše pogođeni - Srbi. "I šta ću ja sad kad odem u Bruxelles? A koje pitanje da postavim? A kako ću da kažem a zašto smo mi Srbi najgore tretirani? A kako to u Kataloniji ne važi referendum, a na Kosovu može i bez referenduma?", rekao je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.

Posredovanje Europske Unije tražili su Katalonci: ali Brisel zasad šuti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo