Kako piše Blic, u policiji su kazali da će razgovarati s osobama koji su na svojim Facebook ili Twitter profilima pisali o "stotinama i tisućama leševa koji plutaju Obrenovcem" i na taj način među građane unosili paniku.
"Sva privođenja izvedena su po nalogu tužiteljstva. U pitanju su informativni razgovori, a tužiteljstvo će, u svakom pojedinačnom slučaju, odlučiti hoće li biti pokrenuti postupci", kazali su u policiji, navodeći da je za djelo širenja panike predviđena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.
Zaštitnik građana Saša Janković za Blic je rekao da je još prerano za njegovu reakciju. "Nemam ovlašćenja da komentiram rad tužiteljstva, ali je moj stav odranije da svatko tko na internetu počini kazneno djelo, za to mora i odgovarati. Ja ne znam što su ti ljudi pisali, nisam dobio nijednu predstavku građana tako da još ne mogu pričati o tome", kazao je Janković.
I mediji širili moralnu paniku
Inače, na znanstvenom skupu "Uloga medija u normalizaciji odnosa na Zapadnom Balkanu" koji se održava u Novom Sadu, ocijenjeno je da je načinom izvještavanja o poplavama veliki broj medija u Srbiji "zapravo širio moralnu paniku".
Šefica Odsjeka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Dubravka Valić Nedeljković je navela da su mediji proteklih dana bili "preplavljeni poplavama" i da je jedan dio njih izvještavao senzacionalistički. Prema njezinim riječima, čak je i javni servis izvještavao o tome kako se ovakve poplave u Srbiji nisu dogodile u proteklih 500 godina, iako je jasno da ni izbliza ne postoje meteorološka mjerenja za toliko dugačko razdoblje.
Ona je dodala da mediji nisu imali ni kritički odnos prema izjavi srbijanskog premijera Aleksandra Vučića da se ovakve poplave ne pamte u proteklih tisuću godina, kao i da je riječ o poplavama "biblijskih razmjera".