Pokrenuo vlastiti biznis pa državi vratio svu primljenu socijalnu pomoć

Godine 1996. Iračanin Sam Eisho je pobjegao iz Iraka, koji je tada još bio pod vladavinom Sadama Husseina.

28.7.2013.
16:58
VOYO logo

Putovao je do Turske, potom do Grčke, katkada skriven među pokućstvom koje su prevozili kamioni. Eisho, koji je završio tri godine studija na Sveučilištu u Mosulu, tri je godine zarađivao izrađujući madrace, a onda je odlučio otići dalje - u Australiju. Uz pomoć ujaka koji je već živio u Australiji i garantirao za njega, uspio se domoći te zemlje 1999. godine.

Između 1999. i 2001. godine Eisho je primao socijalnu pomoć, a onda je završio školu i dobio dozvolu za građevinara, te je pokrenuo vlastiti biznis, građevinsku tvrtku SR Construction. Posao je cvjetao 2008. i 2009. godine, pa je Eisho odlučio vratiti svaki cent koji mu je Australija dala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Rekli u mi 'red je tamo''

Kaže, ništa od njegovog uspjeha ne bi bilo moguće da nije bilo pomoći koju je primao od australske vlade, pa je 2009. ušao u ured socijalne službe i uručio im ček na 18.000 dolara. No, oni su ga odbili.

"Rekli u mi 'red je tamo'. A ja sam rekao 'ne, došao sam vam platiti'", ispričao je Eisho za Business Insider. Ček je potom poslao poštom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moja zahvala prema prilikama i pomoći koje ova zemlja daje su uvijek na mojim usnama. Duboko u sebi osjećam potrebu da vratim novac koji sam primio. Za mene ovo je nužna gesta moje zahvalnosti. Molim vas da primite ček s punim iznosom koji sam primio od Centralinka... Još jednom, hvala vam na tako divnoj zemlji. Prilike i pomoć koje ova vlada daje ne mogu se naći u mnogo zemalja", napisao je Eisho u pismu uredu za socijalnu pomoć.

Darovao još 60.000 dolara

No, ček mu je opet vraćen sa sugestijom da novac uplati u humanitarne svrhe. To je i učinio, a australskim bolnicama je darovao još oko 60.000 dolara. Glavni razlog za to je, kaže, što je njegova supruga primila izvanrednu medicinsku skrb kad je rađala njihovu kćer. "Ovdje, ljudsko biće tretiraju kao ljudsko biće", kaže Eisho.

Inače, njegova kompanija danas zapošljava oko 40 ljudi, a radi s još stotinjak podizvođača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo