Oni navode da je povrh toga i 500 ljudi ranjeno u novim neredima proizašlim iz prosvjeda za povratak svrgnutog predsjednika, koji se odigrao ispred glavnog stožera vojske u Nasr Cityju u Kairu. Ministar zdravstva potvrdio je smrt 35 članova pokreta Muslimanskog bratstva. Policija je, naime, u pokušaju da rastjera skupinu koja podržava svrgnutog predsjednika i traži njegovo puštanje iz pritvora oko četiri sata ujutro počela bacati suzavac, a na prosvjednike je otvorena i vatra.
Dok vojska tvrdi da je za pucnjavu i smrt "najmanje pet osoba" odgovoran nepoznati naoružani čovjek, za Muslimansko bratstvo nema sumnje - na njih su pucale vlasti, a tvrde da to mogu i dokazati čahurama pronađenim ispred vojne zgrade.
Zahtijevali su da se priznaju rezultati izbora na kojima je pobijedio Mohamed Morsi te da se prekine vojni udar kojim je on maknut.
Podrška vojnom svrgavanju Morsija
Na trgu Tahrir istovremeno se događao i skup podrške potezima vojske, prenosi USA Today. Naime, svrgavanju Morsija, od 30. lipnja pa na dalje, prethodilo i okupljanje milijuna građana kojim se tražila Morsijeva ostavka i prijevremeni izbori. S ovog su mjesta kritizirane i SAD, za koje prosvjednici vjeruju da su ključni saveznik Morsija. Predsjedniku SAD-a Baracku Obami poručili su transparentima da prestane podržavati terorizam.
Mubarakov čovjek je sljedeći premijer?
Samo nekoliko sati ranije, egipatska je privremena vlada postigla dogovor oko kandidata za sljedećeg premijera. Na tu bi funkciju, prema sadašnjim informacijama, trebao doći Ziad Bahaa El-Din.
On je osnivač egipatske Socijaldemokratske partije i trenutni državni odvjetnik te bivši parlamentarac koji je u vrijeme Hosnija Mubarakadetroniziranog diktatora radio i kao ekonomski savjetnik, financijski regulator te čelnik vrhovnog državnog tijela za investicije.