Za žene koje se bore s osjećajem krivice i pokajanja, internet je oaza mira gdje mogu anonimno govoriti i razmjenjivati iskustva s drugim majkama, piše Haaretz.
Stranica na Facebooku je posvećena ženama koje osjećaju kajanje zbog toga što su postale majke.
Pokajala se...
Jedna anonimna majka i domaćica dvoje djece u dobi od 4 i 7 godina napisala je kako se debelo pokajala.
"Volim svoju djecu, ali nisam sretna. Uzeli su mi slobodu, ne mogu naći posao, a moj muž jedva zarađuje dovoljno za nas četvero. Bila sam stjuardesa, slobodna kao ptica, a sada jedino što radim je obavljanje beskonačnog broja kućanskih obaveza", napisala je na Facebooku.
Druga majka napisala je kako se muči s trogodišnjom kćeri koja ima problema sa spavanjem, a situacija je došla do usijanja kada je od stresa zbog kćeri, i ona oboljela.
"Nemamo život. Suprug mi pomaže, ali nećemo moći dugo ovako. Nemamo obitelj ni prijatelje, nemamo nikakvu podršku", stoji u objavi.
'Nedostaje mi moj stari život'
Pored Facebook stranica za podršku, postoji i Mumsnet, napopularnija mreža za majke u Velikoj Britaniji.
"Nedostaje mi moj stari život. Suprug je želio dijete i odgađala sam trudnoću koliko sam mogla, znajući da to nije za mene. Na kraju sam ipak popustila i rodila dijete. Mislila sam da ću se snaći, ali život mi se okrenuo naopačke. Mislim da ću ostaviti i muža i dijete", napisala je jedna majka na Mumsnetu.
Jedna žena je napisala kako se i nekoliko godina nakon što je dobila dijete, ne može pomiriti sa činjenicom da je majka, upravo zato što ne želi biti majka i nema načina kako to objasniti.
Robin Simon, profesor sociologije s Wake Forest Sveučilišta, koji se specijalizorao za efekte koje roditeljstvo ostavlja na mentalno zdravlje, kazao je kako je ženama teško izraziti prave osjećaje jer se ona kose s 'društveno prihvatljivim normama o svetosti majčinstva'.
Pogrešno je osuđivati takve ljude, jer se njihovi osjećji žaljenja mogu samo pogoršati. Potreban je razgovor s profesionalcima.